Microsoft Outlook troubleshooting
Naprawa terminów z datą urodzin w Microsoft Outlook

Naprawa terminów z datą urodzin w Microsoft Outlook

autor CodeTwo 2008-02-13 00:00:00 w Makra

Artykuł dotyczy:
- Outlook 2000/2002/2003/2007


Coraz więcej urządzeń PDA i telefonów ułatwia nam życie i potrafi synchronizować się z Microsoft Outlook. Zdarza się jednak, że ułatwianie życia przynosi zupełnie odwrotne skutki i po działaniu programów synchronizujących gubiona jest część danych lub Outlook zaczyna się dziwnie zachowywać. Jednym z przykładów są terminy z datą urodzin odpowiadające określonym kontaktom.

Gdy w Outlook'u ustawiamy w kontakcie datę urodzin, w domyślnym kalendarzu pojawia się automatycznie odpowiedni termin, który przypomina nam o zbliżającej się radosnej rocznicy. Problem może jednak wystąpić, gdy datę urodzin ustawiamy w telefonie, który później synchronizuje bazę kontaktów z Outlook'iem. Okazuje się, że mimo iż data urodzin ustawiona jest w kontakcie w Outlook'u, to jednak brakuje terminu w kalendarzu.

Problem z pozoru błahy staje się bardzo uciążliwy i może powodować poważne konsekwencje. Możemy go jednak w prosty sposób rozwiązać uruchamiając w Outlook'u poniższe makro:

Public Sub PutBirthdaysInCalendar()
 For Each oContact In Session.GetDefaultFolder(olFolderContacts).Items 
  If oContact.Birthday <> FormatDateTime("4501-01-01", vbShortDate) Then 
   oContact.Birthday = oContact.Birthday 
   oContact.Save 
  End If 
 Next 
End Sub


Jeśli masz problem z uruchomieniem makra lub chcesz dowiedzieć się, jak utworzyć przycisk w pasku narzędzi lub menu uruchamiający makro, zobacz artykuł Instalacja i uruchamianie makr.

Podziękowania dla Avenger'a z forum www.outlook.pl za radykalne skrócenie i uproszczenie pierwotnej wersji makra.

Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze dotyczące tego artykułu, napisz na naszym forum.

(c) CodeTwo. Wszelkie prawa zastrzeżone.© Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.