Microsoft Outlook troubleshooting
Podgląd źródła wiadomości

Podgląd źródła wiadomości

autor CodeTwo 2007-04-24 00:00:00 w Microsoft Outlook

Artykuł dotyczy: Outlook 2000/2002/2003/2007

W programie Outlook Express istnieje bardzo przydatna funkcja pozwalająca na przeglądanie źródła wiadomości. Nie chodzi tutaj o sam kod HTML wiadomości w formacie HTML, ale o całą wiadomość wraz z jej wszystkimi nagłówkami i zawartością w formacie MIME. Funkcja ta jest często używana przez administratorów w czasie rozwiązywania problemów z kodowaniem lub załącznikami w wiadomościach pocztowych.

Aby w Outlook Express wyświetlić źródło wiadomości, należy wybrać Właściwości wiadomości, przejść do zakładki Szczegóły i kliknąć przycisk Źródło wiadomości.

Tego typu funkcji brakuje w programie Microsoft Outlook. Domyślnie zezwala on tylko na przeglądanie samych nagłówków wiadomości MIME, ale nie wyświetla całej zawartości MIME wiadomości.

Istnieje jednak możliwość zmuszenia Outlook'a do wyświetlania pełnego źródła wiadomości. W tym celu musimy utworzyć w rejestrze odpowiedni wpis:

1. Uruchom program REGEDIT.
2. Rozwiń gałąź
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\11.0\Outlook\Options\Mail
Powyższa gałąź dotyczy programu Outlook 2003. Jeśli posiadasz wersję 2000, zamień wartość "11.0" na "9.0", dla wersji 2002 - na "10.0", a dla wersji 2007 - na "12.0".
3. Utwórz nowy wpis typu DWORD, nadaj mu nazwę SaveAllMIMENotJustHeaders i wartość 1.


Od tej pory dla wszystkich nowych wiadomości e-mail będzie można podglądnąć całe źródło wiadomości. Ale uwaga, nie dotyczy to wiadomości, które odebraliśmy przed dodaniem powyższego wpisu w rejestrze. Dla tych wciąż można będzie zobaczyć jedynie same nagłówki MIME.

Aby wyświetlić nagłówki MIME wiadomości, należy kliknąć prawym klawiszem na wiadomości i wybrać z menu podręcznego Opcje. Nagłówki wyświetlone zostaną w polu Nagłówki internetowe (rys.1).

Pełne źródło wiadomości w programie Microsoft Outlook
Rys.1. Pełne źródło wiadomości w programie Microsoft Outlook


Pole to ma małe rozmiary i dosyć trudno czyta się w nim źródło wiadomości, dlatego warto skopiować jego zawartość do edytora tekstowego, choćby do Notatnika. Wystarczy zaznaczyć cały tekst w polu Nagłówki internetowe poprzez naciśnięcie klawiszy Ctrl+A, skopiować tekst do schowka poprzez naciśnięcie klawiszy Ctrl+C i wklejenie go do edytora tekstowego poprzez wciśnięcie klawiszy Ctrl+V.

Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze dotyczące tego artykułu, napisz na naszym forum.

(c) CodeTwo. Wszelkie prawa zastrzeżone.© Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.