Microsoft Outlook troubleshooting
Wyświetlanie nazw dni tygodnia w kalendarzu Outlook'a

Wyświetlanie nazw dni tygodnia w kalendarzu Outlook'a

autor Piotr Majcher 2008-02-29 00:00:00 w Microsoft Outlook
Artykuł dotyczy:
Microsoft Outlook 2007 / 2003 / 2002 / 2000


Kalendarz Outlook'a to znakomity komponent tego programu. Wielu z nas nie wyobraża sobie korzystania z komputera bez kalendarza w Outlook'u. Funkcja ta jest dosyć dobrze dopracowana, jednak do wczoraj brakowało mi tam jednej funkcjonalności - wyświetlania nazw dni tygodnia w niektórych widokach.

Może zacznę od tego, w czym tkwi problem. Jeśli kalendarz jest wyświetlany w widoku Miesiąc, to wówczas nagłówki kolumn kalendarza wyświetlają nazwy dni tygodnia.


Jeśli zmienimy widok na Dzień, Tydzień roboczy lub Tydzień, to wówczas nazwy dni tygodnia niestety nie są już wyświetlane.


Osobiście często wyświetlam kalendarz w widoku tygodnia roboczego albo ręcznie zaznaczam kilka dni nienastępujących po sobie. Dla niewiedzących o tej funkcjonalności - można to zrobić klikając interesujące nas dni na miniaturze kalendarza z wciśniętym klawiszem CTRL.


W widokach innych niż Miesiąc Outlook nie wyświetla nazw dni tygodnia i wówczas trzeba domyślać się, jakim dniem tygodnia jest wybrana data albo spoglądać na miniaturę kalendarzowego miesiąca, którą Outlook wyświetla. Denerwowało mnie to, więc postanowiłem poszukać w Sieci rozwiązania. Szybko trafiłem na stronę www.slipstick.com, gdzie znalazłem odpowiedź.

Okazuje się, że Outlook przy wyświetlaniu dat korzysta z ustawień Windows. Ustawienia te można zmienić w Panelu sterowania w aplikacji Opcje regionalne i językowe.


Aby wyświetlić w Outlook'u nazwy dni tygodnia, należy zmienić format daty długiej. Można to zrobić klikając przycisk Dostosuj. Następnie w oknie, które zostanie wyświetlone należy przejść do zakładki Data, gdzie na samym dole można zmodyfikować format daty długiej.


Na rozwijanej liście nie ma niestety formatu, który pozwoli wyświetlić dni tygodnia słownie, ale format taki można zbudować samodzielnie. Jest to bardzo proste - wystarczy na początku wyświetlanego formatu dopisać cztery razy literę d, co będzie oznaczało, że dzień ma zostać wyświetlony w pełnej nazwie dnia tygodnia oraz, jeśli chcemy, to także przecinek i spację. Po tym zabiegu format powinien wyglądać tak:


Należy kliknąć Zastosuj, potem ponownie Zastosuj i wprowadzone zmiany są widoczne w Outlook'u natychmiast:


Jeśli masz uwagi lub pytania dotyczące artykułu, prosimy pisać na adres autora piotr.majcher at wszim-sochaczew.edu.pl.

(c) 2008 Piotr Majcher. Wszelkie prawa zastrzeżone. Artykuł ten nie może być kopiowany i/lub publikowany bez wyraźnej zgody autora.

Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze dotyczące tego artykułu, napisz na naszym forum.

(c) CodeTwo. Wszelkie prawa zastrzeżone.© Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.