Microsoft Outlook troubleshooting
Tworzenie kontaktów na podstawie zaznaczonych wiadomości

Tworzenie kontaktów na podstawie zaznaczonych wiadomości

autor CodeTwo 2006-07-10 00:00:00 w Makra

Artykuł dotyczy: Microsoft Outlook 2000/2002/2003

W Outlook'u można automatycznie utworzyć kontakt na podstawie otrzymanej wiadomości pocztowej. Wystarczy przeciągnąć wiadomość do foldera typu "Kontakt". Utworzony zostanie nowy kontakt, jego imię i nazwisko oraz adres e-mail zostaną automatycznie wypełnione na podstawie adresu nadawcy wiadomości pocztowej. Treść wiadomości zostanie zapisana w polu notatek kontaktu. Jeśli używasz Outlook'a 2003 to operację taką najprościej jest wykonać w widoku "Lista folderów".

Poprzez przenoszenie wiadomości pocztowych do foldera kontaktów można w prosty i naturalny sposób tworzyć nowe kontakty. Czasami jednak istnieje konieczność utworzenia kontaktów z dużej liczby wiadomości. Na przykład, gdy użytkownik otrzymuje dużo wiadomości lub gdy chce utworzyć kontakty z wiadomości otrzymanych we wcześniejszym okresie czasu. Niestety po zaznaczeniu wielu wiadomości pocztowych i przeniesieniu ich do foldera kontaktów spotyka nas niemiła niespodzianka. Spodziewalibyśmy się, że Outlook utworzy jeden kontakt odpowiadający każdej z wiadomości pocztowych. Tak jednak się nie stanie - utworzony zostanie tylko jeden kontakt, a jego pole notatek zostanie wypełnione treścią wszystkich wiadomości pocztowych. Zachowanie takie jest dla zdecydowanej większości użytkowników zupełnie bezużyteczne.

Jeśli chcemy utworzyć wiele kontaktów na podstawie wielu zaznaczonych wiadomości pocztowych, to pozostaje nam napisać odpowiednie makro, takie jak przedstawione poniżej:

Sub ContactsFromMails()
    contactFolder = Application.GetNamespace("MAPI").GetDefaultFolder(olFolderContacts)
    For Each Item In Application.ActiveExplorer.Selection
        mailCopy = Item.Copy
        oNewContact = Item.Move(contactFolder)
        oNewContact.Attachments.Remove(1) '(*1)
        oNewContact.Body = ""              '(*2)
        oNewContact.Save()
    Next
End Sub

Makro tworzy nowe kontakty w domyślnym folderze kontaktów na podstawie zaznaczonych wiadomości pocztowych. Po utworzeniu nowego kontaktu, wiadomość pocztowa jest dołączona do kontaktu jako załącznik, kontakt zawiera również w polu notatek treść wiadomości. Makro usuwa zarówno załącznik jak i treść wiadomości z kontaktu. Jeśli chcesz, aby oryginalna wiadomość pozostała jako załącznik, usuń linię oznaczoną komentarzem (*1). Jeśli chcesz, aby kontakt zawierał treść oryginalnej wiadomości w polu notatek, usuń linię oznaczoną komentarzem (*2).

 

Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze dotyczące tego artykułu, napisz na naszym forum.

(c) CodeTwo. Wszelkie prawa zastrzeżone.© Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.