Microsoft Outlook troubleshooting
Jak zwiększyć maksymalny limit czasu serwera (server timeout)?

Jak zwiększyć maksymalny limit czasu serwera (server timeout)?

autor Piotr Majcher 2007-08-14 00:00:00 w Microsoft Outlook

Artykuł dotyczy:
Microsoft Outlook 2000/2002/2003/2007


Limit czasu serwera w ustawieniach konta określa, jaki czas ma Outlook na wykonanie czynności związanych z transmisją wiadomości. Domyślnie Outlook ma ustawiony limit o długości 1 minuty i jest to w wielu przypadkach wystarczające. Zdarza się jednak (na przykład przy wolnych połączeniach z Internetem), że jedna minuta to za mało. Rozwiązanie tego problemu jest banalne - trzeba w ustawieniach konkretnego konta zmienić limit czasu serwera na większy. Outlook pozwala na limit o długości maksymalnie 10 minut i jest to w większości przypadków odpowiedź na problemy z wysyłaniem lub odbieraniem dużych wiadomości. Zdarza się jednak że 10 minut, to za mało (korzystamy na przykład z wolnego połączenia z Internetem a wysyłamy wiadomość z 30mb załącznikiem). W takim przypadku Outlook nie może poradzić sobie z wysłaniem wiadomości. Co zrobić jeśli trzeba wydłużyć limit czasu serwera do ponad 10 minut? Odpowiedź jest następująca - trzeba zmienić odpowiednie wpisy w rejestrze.

Pierwszy krok to zmiana timeout'u w Outlooku z domyślnego na inny jakiś niż 1 minuta (wyższy lub niższy). Jeśli tego nie zrobimy, to w rejestrze nie będzie klucza timeout i trzeba byłoby ręcznie tworzyć taki klucz. Limit czasu serwera w Outlook'u zmieniamy wchodząc do właściwości konta poprzez kliknięcie menu Narzędzia | Konta e-mail | Wyświetl lub zmień istniejące konta e-mail. Następnie należy wybrać konto, które chcemy modyfikować i kliknąć przycisk Zmień (rys.1) .

(Dla Outlook 2007: menu Narzędzia | Ustawienia kont, a następnie tak samo jak wyżej)

Outlook - Zmiana właściwości konta pocztowego
Rys.1. Zmiana ustawień konta pocztowego w programie Outlook


W okienku Konta e-mail klikamy przycisk Więcej ustawień, aby wejść do zaawansowanych właściwości konta.

Outlook - Wybór zaawansowanych ustawień konta pocztowego
Rys.2. Wybór zaawansowanych ustawień konta pocztowego w programie Outlook


W ustawieniach, w zakładce Zaawansowane przeciągamy suwak określający Limity czasu serwera na przykład na 2 minuty.

Outlook - Zmiana limitu czasu serwera w ustawieniach konta
Rys.3. Zmiana limitu czasu serwera w ustawieniach konta w programie Outlook


Akceptujemy wykonane akcje i wychodzimy z okienek właściwości kont.

Drugi krok to odnalezienie w rejestrze gałęzi która zawiera wpis timeout dotyczący naszego konkretnego konta, któremu chcemy zwiększyć limit.

Należy uruchomić edytor rejestru (regedit lub regedt32) i wejść do gałęzi:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Windows Messaging Subsystem\Profiles\<profil>\9375CFF0413111d3B88A00104B2A6676 

gdzie <profil>, to nazwa profilu - zazwyczaj "Outlook".

Odszukanie w rejestrze klucza, w którym przechowywane są ustawienia kont pocztowych
Rys.4. Odszukanie w rejestrze klucza, w którym przechowywane są ustawienia kont pocztowych Outlook'a


Folder ten zawiera wiele podfolderów a jeden z nich należy do konta, które chcemy modyfikować. Jak zlokalizować folder zawierający wpisy dotyczące konkretnego konta? Chyba najlepiej zrobić to ręcznie przeglądając kolejno foldery 00000001, 00000002... i sprawdzając klucz o nazwie Email, gdyż zawiera on adres e-mail konta i na podstawie tego będzie wiadomo, którego konta dotyczy. Po dwukrotnym kliknięciu na ten klucz w jego właściwościach można wyczytać, jakiego konta dotyczy - będzie tam wpisany adres e-mail, który da się odczytać - w przypadku poniżej piotr.majcher wszim-sochaczew.edu.pl. Wpis ten znajdował się w folderze o nazwie 00000005.

Sprawdzanie wartości wpisu Email. Zapisana jest ona jako tekst Unicode.
Rys.5. Sprawdzanie wartości wpisu "Email". Zapisana jest ona jako tekst Unicode.


Klikamy Anuluj, aby wyjść z właściwości klucza Email i klikamy dwukrotnie na klucz o nazwie Timeout.

Zmiana wartości wpisu Timeout w rejestrze
Rys.6. Zmiana wartości wpisu "Timeout" w rejestrze.


Wartość tego klucza to 78, ale jeśli zmienimy System z szesnastkowego na dziesiętny, to wartość będzie wynosiła 120. Wartości tego klucza określają limit czasu serwera w sekundach, więc 120 oznacza, że limit ustawiony jest na 2 minuty.

Zmieniamy tę wartość na przykład na 1200, co będzie oznaczało 20 minut i klikamy OK. Zamykamy edytor rejestru i gotowe. Outlook w GUI będzie wyświetlał 10 min jako maksymalny limit czasu serwera, ale zmiana wprowadzona w rejestrze będzie to nadpisywała.

Wszystkim mającym problemy z wysyłaniem lub odbieraniem dużych wiadomości po wolnych łączach życzę cierpliwości i mam nadzieję, że przedstawiony opis pomoże poprawić działanie Outlook'a.
 


Jeśli masz uwagi lub pytania dotyczące artykułu, prosimy pisać na adres autora piotr.majcher at wszim-sochaczew.edu.pl.

(c) 2007 Wszelkie prawa zastrzeżone. Artykuł ten nie może być kopiowany lub publikowany bez wyraźnej zgody autora.

Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze dotyczące tego artykułu, napisz na naszym forum.

(c) CodeTwo. Wszelkie prawa zastrzeżone.© Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.