MS Word jako edytor poczty E-mail w Outlooku

Pytania, problemy, uwagi związane ze starszymi wersjami Microsoft Outlook 2003, 2002 (XP), 2000, 98

Moderator: Moderatorzy

MS Word jako edytor poczty E-mail w Outlooku

Postprzez ajakibs » Wt 18.09.2007 19:24

Witam,,

Ja już temat MS Worda jako edytora wiadomości E-mail dyskutowałem na Forum jakiś rok temu - ale pragnąłbym do tego powrócić.
A mianowicie, w niezłej (wg mnie) książce: B. Krzymowski, "Word 2000 - Pomoc dla zaawansowanych" (Wyd. Help, 2000) - na stronie 352 napisano:
"Wszystko wygląda bardzo atrakcyjnie, ale trzeba pamiętać o ograniczeniach. Z odczytywaniem wiadomości sformatowanych za pomocą Worda nie będą mieć problemów użytkownicy Outlooka i to na dodatek skonfigurowanego w taki sam sposób, jak u nadawcy (chodzi przede wszystkim o wybór metody kodowania wiadomości). ..."

Jeżeli chodzi o w/w kodowanie to, jak sądzę, autor miał na myśli standard kodowania znaków typu: iso-8859-2, iso-8859-1, itp. A może - kodowanie typu "Base 64" lub Quoted Printable" - co było do wyboru (dla MIME) w MS Outlooku 2000 (IMO) ?

Pytania i komentarze:

1. Czy facet ma rację ? Czy rzeczywiście jest aż tak źle, że wysyłając wiadomość E-mail w formacie HTML i edytowaną za pomocą MS Worda - odbiorcy takich maili dysponujący w miarę nowoczesnymi klientami poczty (ale nie Outlookiem !) dostaną zamiast treści - np. czerwone krzyże ?

2. Ja osobiście nie wierzę w to co napisano w w/w książce (cytat powyżej). Wydaje mi się - a przynajmniej taką mam nadzieję :) - że wystarczy, aby klient pocztowy odbiorcy respektował tryb HTML oraz iso-8859-2 - i już nie powinno być z odbiorem takich wiadomości kłopotu.
Na przykład załóżmy, że program pocztowy odbiorcy to Mozilla Thunderbird - i co powinno być dobrze ?!
Czy Microsoft wypowiedział się gdzieś oficjalnie - na w/w temat ?

3. Chociaż z drugiej strony (o ile wiem) wiadomość edytowana w trybie HTML przez MS Worda zawiera jakieś ekstra-znaki, specyficzne dla Worda i wykraczające poza standard języka HTML (jakkolwiek to rozumieć). Ja niestety na tym się bliżej nie znam; w tym - nie znam HTML-a.

No więc jak to w końcu jest ? Jakie są minimalne warunki, aby klient pocztowy odbiorcy odbierał w rozpatrywanym przypadku wiadomości z podstawowymi bajerami: kolory, wytłuszczenie, kursywa, punktowanie i numerowanie, sformatowane akapity, obustronne wyrównanie tekstu, itp.
O tabele przez grzeczność nie pytam - bo to chyba byłaby przesada. Ale chodzi mi o formatowanie wykraczające poza dość ubogi zakres formatowania wiadomości w trybie HTML - w edytorze wewnętrznym Outlooka.

Ja niestety ma taką "wadę", że lubię pisać i otrzymywać sformatowane E-maile - nie dotyczy to grup dyskusyjnych USENET; bo tam - to rzeczywiście nie wypada. Tak więc zależałoby mi na odpowiedzi na powyższe pytania.
Pozdrowienia,
AJAKIBS, Warszawa

Parametry oprogramowania:
Outlook 2002 (SP-3); Windows Vista Business (SP-2)
ajakibs

Postprzez OShon » Wt 18.09.2007 23:04

Ze swojego doswiadczenia powiem ze edytor w Wordzie to nieporozumienie na całej linii.
Po pierwsze nowa jak i odpowiedz pododuje uruchonienie nowego programu, która nie zajmuje tak malo w systemie operacyjnym.
Word sam wsobie jest dobrym (bo dość prostym) edytorem tekstu -nic posatym.
Faktycznie dysponując wodotryskami wydaje nam sie że to dobra metoda na zbudowanie wypasionej wiadomosci, jednakze to samo (a bez kłopotów) możemy osiągnąć po przez wsadzenia dokumentu .doc jako załącznik.
Sama zabawa swoją drogą a brak zrozumienia z drugiej strony, moze sie poprostu nie opłacac.
Pytasz czy inne edytory mają problem z HTMLowym Wordem w wiadomosciach. Prostaodpowiedz. HTML to jezyk interpretowany na poziomie odczytu (stronę internetową możesz podglądnąć pod wordpadem, nie uda sie to z plikiem Worda). W tym własnie różnica.
Inny przykład to ... Zapisz dokument worda jako plik HTML. Zobaczysz wtedy ze Word dokłada tam kupe świństwa, nikomu do niczego nie potrzebne.
Poza dość skompymi możliwościami Outlooka Expressa, ma on jedną z cech jaką brakuje w MSOffice (wszystkim aplikacjom pakietu) - jest nim normalny edytor HTML. Szybko można nauczyć sie podstaw, jak i podpatrzec co zostalo wstawione przez edycje wiadomosci. W Wordzie nie jest to mozliwe.

To też jest twoja odpowiedz. Word to edytor poczty dla osob ktorzy posiadają worda. Oczywiscie powiesz kto go nie posiada? Tak, ale TunderBird lub Netszkapa odpali worda gdy wiadomosc ma załącznik. Jako tresc nie odbierze poprawnie wiadomości.
Krzaki, Tak i to całe mnustwo. I co program (klient poczty) to inne.

Z osobistych doswiadczeń musze ci powiedziec że nie używam (od 8lat) Expressa, choć jest szybszy i mniej skomplikowany. Officeowy posiada sheduler, zadaniowke i zaproszenia, co dla biznesu jest narzędziem niezastąpionym. VBA wzbogaca aplikacje do stopnia spełnienia niespełnionych do tej pory zachcianek. I aby dobrze sie w nim pracowało WYŁĄCZ WORDA JAKO EDYTOR POCZTY.

pozd.
Obrazek
Oskar Shon - MVP Office Dev. 11/20, 3x MCC, 4/9/22 TechNet
Forum moderator: Outlook.pl | ExcelForum.pl | MSDN dział VBA
Zobacz fajne dodatki: Outlooka, Excela, Worda lub PowerPointa
OShon

Postprzez ajakibs » Śr 19.09.2007 17:51

Dzięki OShon za obszerną odpowiedź.
Z pewnymi sprawami jednak podyskutowałbym:

1. Napisałeś:
Word sam w sobie jest dobrym (bo dość prostym) edytorem tekstu - nic poza tym.

Otóż - według mnie MS Word wcale nie jest takim prostym edytorem - jakby to się na pierwszy rzut oka wydawało. Jeżeli weźmiemy pod uwagę zaawansowane używanie Worda - style, szablony, makra, korespondencja seryjna, pisanie wzorów matematycznych, rysowanie obrazków, drukowanie kopert, wizytówek i wiele wiele innych rzeczy - to aby to wszystko dobrze opanować - to naprawdę trochę trzeba umieć. No i nabyć wprawy.

Mnie przez wiele lat sekretarka to wszystko robiła w Wordzie i nie musiałem sobie zawracać głowy takimi "duperelami".
No a teraz (nie mając już serkretarki - bo redukcja etatów) - to ja naprawdę wiele zdrowia musiałem stracić - aby to wszystko opanować. Chodzi mi o biegłą umiejętność stosowania tych wszystkich bajerów.

No oczywiście, że są o wiele trudniejsze edytory - np. LATEX - do pisania wzorów matematycznych; podczas, gdy Word jako WYSIWYG jest intuicyjny. Nie zmienia to jednak faktu, że MS Word jest bardzo zaawansowanym edytorem - i nie mówmy, że jest on taki prosty !! Ja zupełnie z tym się nie zgadzam.

2. Napisałeś:

Faktycznie dysponując wodotryskami wydaje nam sie że to dobra metoda na zbudowanie wypasionej wiadomosci, jednakze to samo (a bez kłopotów) możemy osiągnąć po przez wsadzenia dokumentu .doc jako załącznik.

Wsadzając dokument .DOC jako Załącznik - to oczywiste i banalne rozwiązanie. Tak się zawsze robiło - jak ktoś używał mniej zaawansowanych klientów poczty. Co więcej, jak wysyłam do jakiejś redakcji czasopisma swój artykuł naukowy - to oczywiście dołączam treść pracy w .DOC - jako załącznik i to często zipowany.
Tym niemniej proponując powyższe - nie wziąłeś pod uwagę efektu psychologicznego.
Chodzi mi o to, że zupełnie inny efekt uzyskujesz wstawiając bajery bezpośrednio w tekście - a co innego dając to do załącznika. Głównie chodzi tu o firmy, np. banki. Jak bank chce coś porządnie zareklamować lub do czegoś namówić - to o wiele lepszy efekt uzyska wyrażając to bezpośrednio w treści wiadomości; a nie pisząc - "Drogi kliencie zajrzyj do Załącznika". To naprawdę nie jest to samo !!

3. Napisałeś:
Po pierwsze nowa wiadomość jak i odpowiedź powoduje uruchonienie nowego programu, która nie zajmuje tak mało w systemie operacyjnym.

Otóż uważam, że bez przesady !! Ja mam 1 GB RAM - co obecnie jest już raczej standardem; mam też słabiutki komputer Pentium 4 (1.5 MHZ), 80 GB HD - no i naprawdę nic złego w moim kompie się nie dzieje - jak mam równocześnie pracującego Outlooka i Worda. To nie jest żadne obciążenie - dla współczesnych komputerów.

4. Ja pytałem również:
Czy Microsoft wypowiedział się gdzieś oficjalnie - na w/w temat ?
Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na to pytanie - bo w Bazie Wiedzy Microsoftu jakoś tego nie mogę odnaleźć.

- Czy mógłbym poprosić również Ciebie Michu - o jakis Twój komentarz do powyższego ?

P.S. W podawanych cytatach - poprawiłem literówki.
Ostatnio edytowano Śr 19.09.2007 18:28 przez ajakibs, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrowienia,
AJAKIBS, Warszawa

ajakibs

Postprzez OShon » Śr 19.09.2007 18:21

Sie jeszcze ja wtrace
Ad 1
No dobra nie jest on super prosty, jednakze wiele udogodnien nijak ma sie do wysylania poczty emailem. To co sie daje wyslac zupelnie mozna zastąpic przez pisanie w edytorze outlooka z uzupelnieniem dodawania np grafiki wykonanej w paincie (np. zdjecie wzoru matemetycznego) i skonwertowanego jako jpg

Ad 2
oczywiscie masz racje ze efekt psychologiczny w formie pieknie zredagowanej wiadomosci jest dla uzytkownika magnesem lub przynajmniej w swerze zainteresowania ale musisz wiedziec ze wielkie firmy robią strone internetową którą podpinają pod maila a nie edytują tekst w wordzie, aby potem z niego wysylac poczte.!
Przykładem na to jest jakikolwiek klient poczty, który nie ma zadnych problemow z przedstawieniem takiego spamu. Poza tym jak pewnie zauważyleś maile takie zajmują dość mało, a to dlatego że NIE siedzą bezpośrednio w wiadomości ale na serwerze. Łączy ich tylko link ważący kilka kilo.

ad 3
Nie chodzi tu o Ram na płycie ale o zadeklarowaną pamięć operacyjną.
Uwierz mi że pare niewielkich programów może zamulić kompa, a po co? Oczywiscie im szybszy procek tym szybciej to przemieli (w malutkich paczuszkach). Ale to oczywiscie swiadomosc zachodzących i oczekiwanych procesów i wygody pracy (o ile sie oczekuje od kompa cos wiecej niz pisania listow).

oczywiscie każdy z nas jest inny wiec nie odradzam ale nie polecam :)
Obrazek
OShon

Postprzez michu » Śr 19.09.2007 20:32

@ajakbis
Akurat cytat, który przytaczasz z ksiązki wydaje się być dziwny i nie wiem co autor ma na myśli (choć na Wordzie się nie znam, bo mało używam). Akurat kodowanie wysyłanej wiadomości to podstawowa sprawa i nie wydaje mi się, żeby Word sobie z tym nie radził.

No więc jak to w końcu jest ? Jakie są minimalne warunki, aby klient pocztowy odbiorcy odbierał w rozpatrywanym przypadku wiadomości z podstawowymi bajerami: kolory, wytłuszczenie, kursywa, punktowanie i numerowanie, sformatowane akapity, obustronne wyrównanie tekstu, itp.
O tabele przez grzeczność nie pytam - bo to chyba byłaby przesada. Ale chodzi mi o formatowanie wykraczające poza dość ubogi zakres formatowania wiadomości w trybie HTML - w edytorze wewnętrznym Outlooka.

Trudno powiedzieć. Podstawowy zakres znaczników HTML jest obsługiwany przez każdego klienta, ale CSS już niekoniecznie. W temacie Word'a zgadzam się z O'Shonem, słabo nadaje się do tworzenia wiadomości pocztowych, napracujesz się tworząc piękne i skomplikowane layouty, a okaże się, że w kliencie pocztowym odbiorcy wygląda to jak.... brzydko i zupełnie inaczej od zamierzonego efektu. Najbliższy, najprostszy i mocno denerwujący przykład. Utwórz wiadomość pocztową w HTML z obrazami tła, wyślij do odbiorcy wyposażonego w najnowszego Outlook'a 2007 - nie zobaczy ani jednego obrazka tła, bo Outlook 2007 takich nie wyświetla. Zresztą ta sama nawet prosta wiadomość HTML w Outlook 2003 zazwyczaj wygląda inaczej niż w Outlook 2007, choćby odstępy pomiędzy akapitami czy liniami są różne.

Moje zdanie jest takie, że e-mail ma służyć prostej wymianie wiadomości tekstowych i taki też miał pierwotny cel. Obecnie sporo osób chce wysyłać przy pomocy e-maila strony HTML żywcem, najlepiej żeby jeszcze były oskryptowane i zawierały formularze - no tak się nie da. Jak powiedziałem wcześniej, nie ma sensu siedzieć pół dnia i układać piękny layout wiadomości, bo nigdy nie wiesz jak wyświetlony zostanie w innym kliencie pocztowym, a czasem przesunięcie o jeden pixel w HTMLu potrafi zepsuć cały efekt.

Hough.
Pozdrawiam
Michu
michu

Postprzez ajakibs » So 22.09.2007 18:35

Witam,

Jeszcze raz dziękuję OShonowi i Michowi za obszerne komentarze.

Jednak pomimo, że Michu indiańskim okrzykiem "Hough" dał do zrozumienia, że wszystko już powiedział - chciałbym wyjaśnić na zakończenie tego wątku kilka kwestii. Wydaje się, że takie uwagi przydadzą się również innym uczestnikowm tego Forum.
Zaznaczam, że mam bardzo - ale to bardzo - blade pojęcie o języku HTML; tak więc nie wszystko jest dla mnie tak oczywiste - jak dla wspomnianych powyżej Szanownych Kolegów.

Pytania i uwagi:

1. OShon napisał:
Poza dość skomnymi możliwościami Outlooka Expressa, ma on jedną z cech jaką brakuje w MSOffice (wszystkim aplikacjom pakietu) - jest nim normalny edytor HTML. Szybko można nauczyć sie podstaw, jak i podpatrzeć co zostalo wstawione przez edycje wiadomosci. W Wordzie nie jest to mozliwe.

No dobrze, a czy w powyższym kontekście, "normalny" jest edytor HTML wbudowany w Outlooka; tj. mam tu na myśli formatowanie wiadomości HTML w edytorze wewnętrznym Outlooka - bez stosowania Worda ? To znaczy - czy wiadomość E-mail formatowana w w/w trybie HTML Outlooka (bez Worda) - będzie poprawnie odbierana przez innych (niż Outlook) klientów respektujących HTML; co obecnie jest już prawie standardem ? Np. przez Thunderbird, Bat !, Outlook Express, itp.

2. OShon napisał:
Word to edytor poczty dla osob które posiadają Worda. Oczywiście powiesz - kto go nie posiada? Tak, ale TunderBird lub Netszkapa odpali Worda gdy wiadomość ma załącznik. Jako treść nie odbierze poprawnie wiadomości. Krzaki, Tak i to całe mnóstwo. I co program (klient poczty) to inne.

O.K. Rozumiem, że Wordowy HTML zawiera mnóstwo swoich własnych ekstra-znaczników i może to spowodować, że odbiorca widzi oprócz pożądanej treści - również "krzaki"; np. jakieś ekstra-tagi Worda.
Ale przecież to chyba zależy od tego - ile tak naprawdę Wordowych "bajerów" będę stosował. Wydaje się, że o ile będę robił to "oszczędnie" (tj. bez super wodotrysków) - to powinno być nieźle.

Załóżmy, że używam HTML + MS Worda, ale w zakresie tylko nieznacznie odbiegającym od "czystego" HTML z edytora wewnętrznego Outlooka, tj.:
wytłuszczenie, kursywa, podkreślenie, punktowanie i numerowanie, kolorowy font (czasem), + Obustronne wyrównanie tekstu (tj. do lewego i prawego marginesu), + zadane odstępy pomiędzy akapitami (np. 6 pkt); i koniec kropka !!
Zauważmy, że spośród wymienionych powyżej - tylko podkreślone bajery nie są zawarte w "czystym" Outlookowym HTML. To znaczy - żadnych tablic, żadnych wzorów matematycznych i innych ekstra bajerów MS Worda.

Pytanie: - Czy wówczas można jednak mieć nadzieję, że odbiorcy posługujący się innym niż Outlook klientem (ale z HTML) - odbiorą taki tekst bez zniekształceń ?

Szczerze mówiąc to - co najbardziej mnie denerwuje w "czystym" Outlookowym HTML to fakt, że gdy chcę wyróżnić akapity - to muszę stosować pusty wiersz; a to powoduje, że w/w odstęp między akapitami jest zdecydowanie za duży !
Brak mi też obustronnego wyrównania tekstu (tzw. justowanie). Resztę - byłbym skłonny zaakceptować - i mógłbym spokojnie "zapomnieć" o MS Wordzie - jako edytorze wiadomości E-mail (w HTML).

3. Michu napisał:
Akurat cytat, który przytaczasz z książki wydaje się być dziwny i nie wiem co autor ma na myśli (choć na Wordzie się nie znam, bo mało używam). Akurat kodowanie wysyłanej wiadomości to podstawowa sprawa i nie wydaje mi się, żeby Word sobie z tym nie radził.

Zamieszczony w moim pierwszym Poście cytat pochodzi z małego (na jedną stronę) podrozdziału wspomnianej książki (dotyczącej generalnie MS Worda); tj. 16.9. "Word jako edytor poczty elektronicznej", s. 352. Nie dotyczy to serwera MS Exchange.
Autorowi chodziło mniej więcej o to, że jak w ramach jednej firmy, administrator sieci wszystkim tak samo ustawi programy MS Outlook 2000 i wszyscy będą (w korespondencji do siebie) używać MS Worda jako edytora E-maili w HTML - to na pewno będzie O.K. Ale to przecież banał !
Dalej autor pisze, że problemy mogą pojawić się - jak takie E-maile będą wysyłane na zewnątrz firmy. Bardziej szczegółowo tego nie wyjaśnia. A właśnie w tym miejscu - i słusznie - ciężko się przestraszyłem; bo od ponad roku już używam MS Worda jako edytora wiadomości E-mail :) .

4. Michu napisał:
Trudno powiedzieć. Podstawowy zakres znaczników HTML jest obsługiwany przez każdego klienta, ale CSS już niekoniecznie. W temacie Word'a zgadzam się z O'Shonem, słabo nadaje się do tworzenia wiadomości pocztowych, napracujesz się tworząc piękne i skomplikowane layouty, a okaże się, że w kliencie pocztowym odbiorcy wygląda to jak.... brzydko i zupełnie inaczej od zamierzonego efektu.

Tu nastąpiło małe nieporozumienie. Ja mianowicie wcale nie zamierzam tworzyć pięknych i skomplikowanych layout-ów (no chyba, że do kochanki :) ). Jak wspomniałem powyżej, zamierzam pisać w MS Word bardzo "oszczędnie" - no ale boję się i stąd moje natarczywe pytania (sorry !).

Poza tym, do edycji E-maili w HTML za pomocą Worda, zdefiniowałem sobie własny Styl o nazwie "AJ-Email", w którym zdefiniowałem wymienione powyżej ("oszczędne") zasady formatowania akapitów. Tak więc - wbrew temu co pisze Michu - po włączeniu w/w Stylu na początku redakcji wiadomości - samo pisanie odbywa się błyskawicznie; tj. znacznie szybciej niż przy zastosowaniu trybu HTML w edytorze wewnętrznym Outlooka. W edytorze tym nie można bowiem własnych Stylów definiować (o ile pamiętam).
Reasumując: mając zdefiniowany własny Styl - to po prostu "samo się pisze"; tj. nie muszę "pilnować" akapitów, odstępów (interlinii), itp. Wygoda dla nadawcy E-maila jest więc w tym przypadku oczywista :!: .

5. Michu napisał:
Najbliższy, najprostszy i mocno denerwujący przykład. Utwórz wiadomość pocztową w HTML z obrazami tła, wyślij do odbiorcy wyposażonego w najnowszego Outlook'a 2007 - nie zobaczy ani jednego obrazka tła, bo Outlook 2007 takich nie wyświetla. Zresztą ta sama nawet prosta wiadomość HTML w Outlook 2003 zazwyczaj wygląda inaczej niż w Outlook 2007, choćby odstępy pomiędzy akapitami czy liniami są różne.

To jest rzeczywiście bardzo przykra sprawa !!
To jeszcze jeden dowód na to, że : "Microsoft nie lubi sam siebie".

Pozostaje mieć (być może słabą) nadzieję, że: po opublikowaniu SP-1 czy też SP-2 do Outlooka 2007 - zostanie to poprawione. Być może pracownicy Microsoftu czytają jednak Forum CodeTwo (jestem marzycielem ?).
OT: W końcu dla użytkowników starszych (niż 2007) wersji MS Office'a opublikowano:
"Pakiet zgodności formatu plików pakietu Microsoft Office dla programów Word, Excel i Power Point 2007". Podaję link:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=941b3470-3ae9-4aee-8f43-c6bb74cd1466&displaylang=pl

Polecam również dwa artykuły z Bazy Wiedzy (Knowledge Base) Microsoftu na ten temat; linki:
http://support.microsoft.com/kb/923505
http://support.microsoft.com/kb/924074/PL/

Jak ktoś tego jeszcze nie ma - to gorąco zalecam to zainstalować.
Tak więc - być może - MS Outlooka spotka w przyszłości podobny "zaszczyt".

6. Michu napisał:
Moje zdanie jest takie, że e-mail ma służyć prostej wymianie wiadomości tekstowych i taki też miał pierwotny cel.

Po raz pierwszy - od ponad roku - chyba się z Tobą Michu nie zgodzę !! Napisałeś: "... i taki też miał pierwotny cel."
Ale przecież świat się rozwija !; i to w dziedzinie IT - bardzo szybko. Ja pamiętam - jak jakieś 15 lat temu (lub więcej) używałem Unixowego edytora E-mail o nazwie PINE. To było moje pierwsze doświadczenie z pocztą E-mail; pracowało się wówczas w sieci o nazwie BITNET (sieci www jeszcze nie było); czy to ktoś jeszcze pamięta ?. No i pisało sie wtedy "zgrzebne" teksty w czystym kodzie ASCII; o polskich znakach oczywiście nie było wówczas mowy.
Ale czy to znaczy, że tak musi być zawsze :?: .

Kończąc, prosiłbym Kolegów o jakieś ustosunkowanie się do tych moich pytań i wypowiedzi. W ten sposób - myślę, że będziemy mogli zakończyć ten wątek. No chyba - że wyniknie jeszcze jakaś dalsza, burzliwa dykusja ze strony pozostałych uczestników Forum.

P.S. Dla zaawansowanych uczestników Forum, dyskutowany powyżej problem wydaje się być może banalny i niegodny uwagi. Tym niemniej, sprawa jest wg mnie dosyć poważna. A mianowicie, we wszystkich znanych mi podręcznikach dotyczących MS Outlooka - autorzy tych książek zachwycają się właśnie możliwością bogatego formatowania tekstu E-maili za pomoca MS Worda. No i robią to - bez wyjątku - bezkrytycznie, wprowadzając w ten sposób w błąd czytelników.
Uważam więc, że sprawę tę należy do końca sobie wyjaśnić. No a o ile ten wątek staje się trochę "jałowy" - to trudno.
Ostatnio edytowano Cz 27.09.2007 15:02 przez ajakibs, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrowienia,
AJAKIBS, Warszawa

ajakibs

Postprzez michu » Wt 25.09.2007 07:26

Pytanie: - Czy wówczas można jednak mieć nadzieję, że odbiorcy posługujący się innym niż Outlook klientem (ale z HTML) - odbiorą taki tekst bez zniekształceń ?

Jeśli używasz podstawowego formatowania, to nie powinno być problemu z odczytywaniem tego typu emaili przez innych użytkowników. Trzeba sobie po prostu zdawać sprawę z ograniczeń HTMLa stosowanego w wiadomościach pocztowych.

Po raz pierwszy - od ponad roku - chyba się z Tobą Michu nie zgodzę !! Napisałeś: "... i taki też miał pierwotny cel."
Ale przecież świat się rozwija !; i to w dziedzinie IT - bardzo szybko. Ja pamiętam - jak jakieś 15 lat temu (lub więcej) używałem Unixowego edytora E-mail o nazwie PINE. To było moje pierwsze doświadczenie z pocztą E-mail; pracowało się wówczas w sieci o nazwie BITNET (czy to ktoś jeszcze pamięta ?). No i pisało sie wtedy "zgrzebne" teksty w czystym kodzie ASCII; o polskich znakach oczywiście nie było wówczas mowy.
Ale czy to znaczy, że tak musi być zawsze? .

Oczywiście świat się rozwija, ale główny cel proptokołu SMTP pozostał taki jak był. Wprowadzono standard MIME, który pozwala przesyłać wiadomości w różnych formatach i dodawać do nich załączniki. Nie zmienia to jednak faktu, że HTML obsługiwany przez klienty pocztowe jest tylko okrojonym podzbiorem pełnego HTMLa, głównie ze względów bezpieczeństwa. Po prostu należy o tym pamiętać tworząc wiadomości HTML.[/quote]
Pozdrawiam
Michu
michu

Postprzez pmsocho » Pt 05.10.2007 17:13

Witam,

Poświęciłem dzisiaj wieczorem trochę czasu i przetestowałem kilku klientów poczty:
1. Outlook Express
2. Mozilla/Thunderbird
3. Eudora
4. The Bat!
5. IncrediMail
6. PegasusMail

Czyli w zasadzie wszystkie najpopularniejsze programy pocztowe.
Outlook'a nie wymieniam bo z nim nie będzie w tym przypadku problemów.
Po zainstalowaniu powyższych nie zmieniałem żadnych opcji domyślnych. Jedynie dodałem do tych programów konta mailowe żeby ściagać wiadomości.

Sporządziłem w Outlook'u wiadomość wykorzystując Worda jako edytor wiadomości e-mail. Ponadto skorzystałem ze stylów. Zarówno z domyślnych (nagłówek 1 2 3) jak i z utworzonych przeze mnie.

WSZYSTKIE wymienione wcześniej programy pocztowe wyświetlały właściwie wiadomość sporządzoną w Outlook 2003 korzystając z Worda 2003 jako edytora wiadomości e-mail. Wszystkie atrybuty zarówno czcionki jak i akapitu były zachowane!

Outlook 2003 z którego wysłałem wiadomość był także ze wszystkimi opcjami domyślnymi, bez żadnych zmian kodowania itp.

Więc wygląda na to ajakibs, że odbiorcy wiadomości korzystający z innych programów niż Outlook nie powinni mieć problemów z odczytywaniem wiadomości tworzonych przy pomocy Word'a
pmsocho

Postprzez OShon » Pt 05.10.2007 17:44

pmsocho napisał(a):nie powinni mieć problemów z odczytywaniem wiadomości tworzonych przy pomocy Word'a

Korzystając w takim razie z okazji spróbuj
    -wkleić tło,
    -grafikę jako zdjęcie i sformatuj je np na prawo od textu tak aby lewa strona od zdjęcia miała ciągły text "Do prawej",
    -dla tekstu ustaw mu justowanie
    -i dla części górny lub dolny index.

Sprawdź proszę jak możesz jakie będą reakcje.
Obrazek
OShon

Postprzez pmsocho » Pt 05.10.2007 19:08

Cześć OShon,
1. Tło zarówno dla całego dokumentu jak i pojedynczego akapitu (cieniowanie) jest OK we wszystkich.
Ale jeśli zamiast gładkiego tła ustwaimy w tle obrazek to The Bat! sobei z takim tłem obrazkowym nie radzi - na początek maila wstawia cały obrazek potem dopiero treść na kolejnej kopii tego obrazka.
2. Wyrównanie we wszystkich OK.
3. Z grafiką nie radzi sobie The Bat! - przenosi obrazek z prawej strony na lewą stronę i ustawia obrazek na samym początku akapitu. Wygląda na to że the Bat nie radzi sobie z obsługą otaczania obrazka tekstem.
Z obrazkiem w tekście ma też problem Eudora która wkleja obrazek na sam koniec maila.
4. Indeks górny i dolny wszędzie OK tylko w The Bat! indeks dolny jest jakoś dziwnie nisko.
pmsocho

Postprzez ajakibs » Pt 05.10.2007 20:04

Witam jeszcze raz: pmsocho i oshon,

Wasze ostatnie Posty - a także ostatni Post Micha - wiele wniosły do wyjaśnienia rozpatrywanego w tym wątku problemu. Wygląda więc na to, że moja hipoteza podana na początku tej dyskusji jest prawdziwa :!: .
Napisałem bowiem:
Załóżmy, że używam HTML + MS Worda, ale w zakresie tylko nieznacznie odbiegającym od "czystego" HTML z edytora wewnętrznego Outlooka, tj.:
wytłuszczenie, kursywa, podkreślenie, punktowanie i numerowanie, kolorowy font (czasem), + Obustronne wyrównanie tekstu (tj. do lewego i prawego marginesu), + zadane odstępy pomiędzy akapitami (np. 6 pkt); i koniec kropka !!
Zauważmy, że spośród wymienionych powyżej - tylko podkreślone bajery nie są zawarte w "czystym" Outlookowym HTML. To znaczy - żadnych tablic, żadnych wzorów matematycznych i innych ekstra bajerów MS Worda.

Szczerze mówiąc to - co najbardziej mnie denerwuje w "czystym" Outlookowym HTML to fakt, że gdy chcę wyróżnić akapity - to muszę stosować pusty wiersz; a to powoduje, że w/w odstęp między akapitami jest zdecydowanie za duży !
Brak mi też obustronnego wyrównania tekstu (tzw. justowanie). Resztę - byłbym skłonny zaakceptować - i mógłbym spokojnie "zapomnieć" o MS Wordzie - jako edytorze wiadomości E-mail (w HTML).

A zatem, stosując "oszczędnie" formatowanie wiadomości w MS Word - możemy mieć - w zasadzie - pewność, że to zostanie poprawnie odebrane przez klienty adresatów wiadomości E-mail. W szczególności - ucieszyła mnie informacja, że akceptowane jest justowanie tekstu (a więc obustronne wyrównanie) oraz formatowanie akapitów (tak więc mogę sobie ustawić np. odstęp pomiędzy akapitami 6 pt). Ja w zasadzie niczego więcej nie potrzebowałem.

Jakiś rok temu przeprowadziłem kilka testów z Eudorą (podobnie - jak obecnie zrobił to pmsocho). I wszystko było O.K. - dla w miarę prostego formatowania (tj. obrazków nie testowałem, co do kolowej papeterii - to już nie pamiętam :) ).
Co ciekawe - w/w Eudora (ver. 6 lub 7) akceptowała też odbieranie polskich znaków - czym byłem zdumiony :!:
No bo - jak wiadomo - Eudora nie akcepuje kodu iso-8859-2. Ale okazało się, że wysyłać polskich znaków (w HTML) nie można - natomiast można było je odbierać. To co prawda taka ciekawostka - ale czy ktoś to rozumie ?

Mam jeszcze jedną uwagę: otóż na stronie Microsoftu (podaję link):

http://office.microsoft.com/pl-pl/outlook/HA010347811045.aspx?mode=print

w ostatnim temacie napisano -
Wiadomości e-mail wyglądają inaczej na innych komputerach:
Jeśli jako edytor poczty e-mail używany jest program Microsoft Word 97, adresaci używający w tym charakterze innego programu niż Word, mogą mieć trudności z wyświetlaniem niektórych formatowań, na przykład obramowań, zaznaczonych tekstów, list numerowanych i rysunków przestawnych. Ponadto inne edytory poczty e-mail mogą wyświetlać tabele jako teksty rozdzielane znakami tabulacji, a punktory jako kropki.

Tak więc mamy tu ostrzeżenie, że kłopoty moga się pojawić, gdy ktoś używa jeszcze MS Worda 97 - ale czy są jeszcze tacy ?

Poza tym, napisano (w ostatnim zdaniu): "Ponadto inne edytory mogą wyświetlać tabele jako teksty rozdzielane znakami tabulacji, a punktory jako kropki".

Ja tu mam wątpliwość: czy dotyczy to wyłącznie w/w Worda 97 - czy też i nowszych wersji tego edytora ?

Z pewną więc "nieśmiałością" - chciałbym poprosić pmsocho o wykonanie jeszcze jednego testu pt.
"Jak przekazywane są Tabele w tekście wiadomości E-mail redagowanych za pomocą MS Worda".

Dla mnie osobiście tabele nie są zbyt istotne - ale - aby tak już do końca wyjaśnić poruszany w tym wątku temat ... ?

P.S. Dla mnie to jest trochę zaskakujące, że The Bat ! - słabiej zachowuje się - o ile chodzi o akceptację E-maili edytowanych (w HTML) w Wordzie - w porównaniu z innymi programami pocztowymi. Jest to przecież bardzo dobry i zaawansowany program.

W ostatnim rankingu programów pocztowych czasopisma "Komputer Świat" - The Bat ! - zajął drugie miejsce; testowano 9 programów.
Na pierwszym miejscu był MS Outlook 2007 :!: ; na trzecim miejscu - "Draco Organizer" (z tym bym się raczej nie zgodził); a na czwartym miejscu - Mozilla/Thunderbird. Co ciekawe - program pocztowy występujący w połączeniu z Operą zajął w w/w rankingu ostatnie miejsce; jako program niestabilny i nie zawsze działający - pomimo poprawnych ustawień konta pocztowego !!

Tak więc "górą są" użytkownicy MS Outlooka 2007 - moje gratulacje :D
Ostatnio edytowano So 06.10.2007 18:05 przez ajakibs, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrowienia,
AJAKIBS, Warszawa

ajakibs

Postprzez OShon » Pt 05.10.2007 20:15

Jak już chcemy być tak dociekliwi to zostaje jeszcze jedna kwestia:

Czy użytkownik, który NIE posiada Worda (w systemie,) ale np posiada alternatywne rozwiązania.
Czy odebranie poczty w innych niż Outlook Officea nie bedzie miął wpływu. na jego graficzne przedstawienie ?
Nie wykluczone iż pomocne w odczycie poczty nie wspomagają zainstalowane biblioteki Worda.

Wypadało by to sprawdzić .... jednakże ja nie mam wiele czasu na instalacje świeżego systemu (odinstalowanie w tym przypadku nie zda egzaminu.)

Tak czy inaczej wasze zaangażowanie tematem jest więcej niż experymentalne ;] za co chyba wszyscy wzbogacamy sie o następne elementy wiedzy w temacie.
Obrazek
OShon

Postprzez ajakibs » Pt 05.10.2007 20:48

Witaj OShon,

Cieszy mnie Twój sceptycyzm co do używania MS Worda jako edytora wiadomości E-mail (w HTML). Dzięki temu, nie będę w przyszłości zbyt "szalał" - jeżeli chodzi o zaawansowane bajery MS Worda w E-mailach.
Jest to też pewna sugestia i porada dla innych użytkowników MS Outlooka.
A więc: "Nie szaleć" :!: . :D

Zresztą jakiś rok temu, w mojej dyskusji z Michem - taka konkluzja też się pojawiła.

Co do Twojej wątpliwości - co będzie, jak adresaci w ogóle nie używają Office'a - to wydaje się, że mamy (do pewnego stopnia) odpowiedź z Helpa Microsoftu. A mianowicie grzebiąc w w/w helpie (dla Outlooka 2002) - znalazłem poradę:

"Korzystanie z programu Word jako edytora poczty e-mail - informacje"
Napisano tam (m.in.):
"Tabele - Używaj tabel do porządkowania swoich wiadomości. Podczas używania programu Word jako edytora poczty E-mail i formatu HTML jako domyślnego formatu wiadomości, program Outlook zachowuje formatowanie tabel, nawet dla adresatów, którzy nie używają programu Word " (podkreślenie moje).

Uff, - Tak więc wynikałoby, że wszystko jest O.K. Z tym, że ja tak do końca to w to nie wierzę i chyba masz rację OShon, że masz pewne wątpliwości. Wydaje mi się, że tutaj potrzebny jest zdecydowanie jakiś eksperyment - bo tak teoretycznie - to my tego nie rozwikłamy. No cóż - należałoby znaleźć kogoś - kto nie używa MS Office'a i wysłać mu sformatowany MS Wordem tekst, np. z tabelą :).

Tak więc ponowna prośba do pmsocho - o Test Tabel, nawet w przypadku, gdy ma on zainstalowanego Ofiice'a !! To też nam dużo powie !! No bo jak - przy obecności MS Worda u adresata wiadomości E-mail będzie źle - to trudno chyba spodziewać się, aby było dobrze u adresatów nie posiadających Worda.
Ostatnio edytowano So 06.10.2007 18:10 przez ajakibs, łącznie edytowano 4 razy
Pozdrowienia,
AJAKIBS, Warszawa

ajakibs

Postprzez pmsocho » Pt 05.10.2007 23:33

Oj, chłopaki - ależ się rozsierdziliście :)

Na komputerze którego używam do odbierania poczty nie mam zainstalowanego Word'a!!!

Przetestowałem zgodnie z życzeniem tabele. Wstawiłem tabelę domyślną. a także tabelę z określoną szerokością kolumn i ze zmienioną ręcznie szerokością kolumn która zawiera w komórkach obrazki.

We wszystkich progamach układy tabel i zawartość są poprawne.

Jednakże Pegassus i The Bat! mają problem z wyświetlaniem krawędzi - wyświetlają krawędzie nie równo. Pegassus wyświtla niektóre krawędzie pogrubione, a The Bat! wyświetla niektóre jako podwójne.

Wiecie co, teraz w weekend pracuję więc nie będę miał za bardzo czasu - ale po niedzieli zrobię ze wszystkiego screeny i zamieszczę na mojej stronce :)

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły na testy to piszcie.
pmsocho

Postprzez ajakibs » So 06.10.2007 17:40

O.K. pmsocho, :D

Zrobiłeś wielokrotnie więcej niż nawet mogłem zamarzyć :!:
Dzięki temu - będziemy mieli do końca jasność - jak to jest z tym edytorem.

Ja też od samego początku miałem wewnętrzne przekonanie - że to wymaga po prostu badań empirycznych. No bo teoretycznie - to tu wszystkiego nie da się wyjaśnić.
Zdumienie u mnie budzi fakt - skąd Ty miałeś pod ręką tyle klientów pocztowych - aby to testować. Czyżbyś to specjalnie zainstalował i konfigurował konta ? .

W każdym razie - należą Ci się publicznie duże pochwały !!
No i czekam na wyniki dalszych testów. Na pewno to sobie obejrzę na Twojej stronie www.
Gdybym miał jeszcze jakieś pomysły co do powyższego - to na pewno się zgłoszę do Ciebie. A może OShon - coś nam jeszcze "podrzuci" ? :)

Ja nieodmiennie się dziwię, że Microsoft - jakoś oficjalnie nie wypowiada się na w/w temat.
Mam m.in. książkę pt: Outlook 2002 Krok po Kroku (wyd. Microsoft) + płyta CD; poziom raczej - elementarny.
I tam jest od razu założone, że MS Word jest ustawiony jako edytor (w HTML) wiadomości E-mail; nie ma natomiast żadnego komentarza co do kompatybilności powyższego z innymi programami pocztowymi. A to według mnie duży błąd !!

Może jednak ktoś z Microsoftu - Poland czyta nasze Posty :?: :(

Jak sądzisz Michu - jest jakaś nadzieja co do powyższego ?
Przecież oni powinni coś oficjalnie napisać na ten temat; tj. niby są jakieś informacje (cytowałem to w jednym z poprzednich Postów) - ale to jest bardzo wyrywkowe i niekompletne.
No chyba, że (o czym też już pisałem) Microsft zakłada, że wszyscy na Świecie używają MS Outlooka jako klienta pocztowego. No to wtedy byłoby O.K. i nie byłoby sprawy.
Pozdrowienia,
AJAKIBS, Warszawa

ajakibs

Postprzez michu » Pn 08.10.2007 07:11

Może jednak ktoś z Microsoftu - Poland czyta nasze Posty
Jak sądzisz Michu - jest jakaś nadzieja co do powyższego ?

Nie ma :)
Pozdrawiam
Michu
michu

Postprzez pmsocho » Pn 08.10.2007 15:46

Zgodnie z obietnicą:
http://www.piotrmajcher.com/porady/outlook/ms-word-jako-edytor-poczty-w-outlooku.html
Zobaczcie jak wyglądaja maile stworzone w Outlook'u z wykorzystaniem Worda jako edytora.
Jeszcze nie dokończone ale wieczorem dokończę :)
pmsocho

Postprzez michu » Pn 08.10.2007 16:02

Eudora wyświetliła nagłówki SMTP wiadomości? To błąd, czy taka funkcjonalność?
Pozdrawiam
Michu
michu

Postprzez ajakibs » Pn 08.10.2007 21:13

Witam,

Michu napisał:
Eudora wyświetliła nagłówki SMTP wiadomości? To błąd, czy taka funkcjonalność?

Ja używałem Eudorę przez wiele lat i zawsze w/w nagłówki były wyświetlane; tak więc wygląda na to, że to taka funkcjonalność. Inna rzecz, że nigdy tego nie próbowałem wyłączać (jakoś mi to nie przeszkadzało). Prawdopodobnie tego nawet nie da się wyłączyć.
W tej chwili nie mogę tego sprawdzić - bo Eudore wywaliłem na amen z mojego kompa - bo się na nich obraziłem :!:

Co prawda to jest dość dobry, zaawansowany i atrakcyjny "graficznie" program (interfejs ładniejszy niż w Outlooku) - to jednak - jak oni nas nie szanują i przez ponad 10 lat nie wprowadzają kodowania iso-8859-2 - to dlaczego ja mam ich szanować ?? Poprzednio większość maili wysyłałem za granicę - tj. pisałem głównie w j. angielskim - tak więc brak polskich znaków mi nie przeszkadzał. Obecnie jest inaczej - więc przeszedłem na MS Outlooka. No a poza tym, oni przecież nie mają Forum CodeTwo :D

OT: Jak ktoś - pomimo powyższego ciągle jeszcze używa Eudory - to gorąco polecam zainstalowanie do niej programu antyspamowego SPAMNIX. Jest to darmowy program napisany specjalnie przez "third party" dla Eudory i działa prawie niezawodnie. Używając go - zapomniałem - co to Spam !!

Moje pierwsze wnioski z zaprezentowanych dotychczas testów pmsocho są następujące:

1. Jeszcze raz wielkie dzięki za wykonaną prawie tytaniczną pracę :!:. W końcu będziemy mieli jasność (powiedzmy w 99 %) - jak to w praktyce działa.

2. Doskonałą wiadomościę jest - że w komputerze na którym pmsocho odbierał wiadomości redagowane w MS Wordzie (w HTML) - nie było zainstalowanego MS Office'a. W ten sposób raczej odpada wątpliwość zgłaszana wcześniej przez OShona.

3. Ważną informacją jest, że The Bat ! nie akceputje wielu - nawet podstawowych bajerów (np. tak prostego bajeru - jak "interlinia 1.5"). A przecież - jak już pisałem - the Bat ! - to bardzo zaawansowany (i wysoko ceniony) program. Jest to poważne ostrzeżenie:
Oznacza to bowiem, że - biorąc pod uwagę iż na Świecie istnieją jeszcze dziesiątki innych (czasem "egzotycznych") klientów pocztowych - należy formatowanie za pomocą MS Worda stosować "z umiarem" i taki zapewne będzie wniosek końcowy z naszych dociekań.

Dla mnie niezwykle istotne jest to, że nawet w przypadku programu The Bat ! - akceptowane jest obustronne wyrównanie tekstu (tj. justowanie) oraz zachowane są (zdefiniowane wcześniej w pkt) odstępy pomiędzy akapitami. A to już oznacza, że można za pomocą MS Worda pisać o wiele lepiej wygladające teksty - niż w przypadku ubogiego wewnętrznego edytora HTML Outlooka. Dodatkowo - możliwość zastosowania obustronnych wcięć tekstu (co również akceptuje The Bat!) - też jest zaletą, bo redagowany tekst nie przebiega "od lewego do prawego" skraju ekranu, co wg mnie źle się czyta na monitorze. To znaczy wiersze są po prostu za długie - o ile ktoś pisze "od bandy do bandy".

O ile jeszcze "nie zamordowałem" swoimi prozycjami pmsocho :) - to mam następujące propozycje dalszych ciekawych testów:

1. Test CSS: - należy wysłać sformatowaną w HTML za pomocą MS Word wiadomość (lub wiadomości) E-mail z zastosowaniem CSS i bez stosowania CSS.
Omówienie: Dokonałem następującego "odkrycia": po wykonaniu polecenia

(ustawić Word jako edytor E-mail w HTML) => (otworzyć nową wiadomość E-mail) => (kliknąć w polu: treść wiadomości) => Narzędzia => Opcje => Karta "Ogólne" => Opcje E-mail => Karta "Ogólne"

mamy kluczowe dla naszej dotychczasowej dyskusji ustawienia:

- Filtruj pliki HTML przed wysłaniem.
("Zmniejsza rozmiar wiadomości, usuwając informacje dotyczące formatowania używane przez niektóre funkcje pakietu Office. Filtrowanie nie powoduje zmian tekstu ani formatowania postawowego").

- Polegaj na arkuszach CSS przy formatowaniu czcionek
("Usuwa z wiadomości dodatkowe informacje dotyczące formatowania czcionek. Wiadomość będzie wyświetlana w inny sposób w programach e-mail, które nie obsługują kaskadowych arkuszy stylów").

Uff - Gorąco polecam w/w informacje Michowi i OShonowi i pmsocho - oraz prosiłbym Was Panowie o jakiś komentarz do powyższego. Wydaje mi się, że możliwość sterowania w/w ustawieniami (o czym wcześniej nie wiedziałem) - wyjaśnia wiele dotychczas dyskutowanych wątpliwości.
Czy tak :?:

U mnie pozycja "Filtruj pliki HTML przed wysłaniem" - jest domyślnie zaznaczona; natomiast pozycja "Polegaj na arkuszach CSS przy formatowaniu czcionek" - jest domyślnie odznaczona. Wydaje mi się, że tak powinno się ("dla bezpieczeństwa") ustawiać !!
No chyba,że z testów pmsocho wyniknie, że badane programy pocztowe akceptują w/w CSS; no to byłoby jeszcze lepiej :)

2. Test "odręcznego" podpisu w MS Word: - testujemy, jak odbierany jest odręczny zeskanowany podpis; kolor ciemno-niebieski (jak atrament :) ).

Omówienie: Należy najpierw fachowo zredagować automatyczny podpis dla trybu MS Word jako edytor E-mail (w HTML). Wykonuje się to inaczej, niż w przypadku wewnętrznego edytora HTML Oultoola. A mianowicie wykonujemy polecenie:

(ustawić Word jako edytor E-mail w HTML) => (otworzyć nową wiadomość E-mail) => (kliknąć w polu: treść wiadomości) => Narzędzia => Opcje => Karta "Ogólne" => Opcje E-mail => Karta "Podpis E-mail" => Ikonka "Wstawianie obrazu".

O.K. - mając wcześniej zeskanowany swój pięknie ukształtowany "bankierski" podpis; koniecznie w kolorze ciemno-niebieskim (aby nie "biło po oczach") - możemy taki obrazek wstawić do w/w automatycznego podpiso E-maili. Szczerze mówiąc - zawsze mnie to kusiło - chociażby - dla żartu :D . Problem tylko w tym - jak to jest odbierane przez inne programy pocztowe. Niby z dotychczasowych testów pmsocho wynika, że powinno być nieźle - ale ... ?

3. O ile jeszcze pmsocho będzie miał siłę - to proponuję (być może w jakiejś przyszłości ?) dołączyć do testów następujące darmowe programy pocztowe (podaję linki):

- Drako organizer - http://www.dracosoftware.pl
- i.Cribe 1.8 - http://www.memecode.org
- oraz ewentualnie program pocztowy z Opera 9.2 - http://www.opera.com
Pozdrowienia,
AJAKIBS, Warszawa

ajakibs

Postprzez pmsocho » Pn 08.10.2007 21:22

Zgadza się, to taka funkcjonalność choć nie są wyświetlone pełne nagłówki a tylko ich część:

-------------------------
From: "Piotr Majcher - tlen" <pmsocho@blabnao2.pl>
To: <piotr.majcher.poczta@blabalbla.edu.pl>
Subject: tabela
Date: Mon, 8 Oct 2007 21:53:00 +0200
X-Mailer: Microsoft Office Outlook, Build 11.0.5510
Thread-Index: AcgJ5NR7sMsacj8/TPmlKCjCF3XNdA==
X-OriginalArrivalTime: 08 Oct 2007 19:53:04.0089 (UTC) FILETIME=[D6CB2490:01C809E4]
---------------------------------------

Tytaniczna praca? :) - to sprawdzcie mój artykuł teraz doklepałem jeszcze tabele:) a za 20 min będzie pełna wersja - ok 30 screenów.

Ajakibs kupisz :beer: i będziemy kwita - joke.
pmsocho

Następna strona

Powrót do Microsoft Outlook