Reguła przekierowania wiadomości

Pytania, uwagi, problemy związane z Microsoft Office Outlook, wersje 2007, 2010, 2013 i 2016.

Moderator: Moderatorzy

Reguła przekierowania wiadomości

Postprzez wienia81 » Pn 10.12.2018 08:03

Witam

Posiadam Outlooka 2013 na firmowym komputerze. Na ten komputer przychodzą wszystkie wiadomości które muszę przesłać na komputer znajdujący się w sekretariacie. Po utworzeniu reguły przekazującej wiadomości niby wszystko jest cacy i pięknie do momentu nadejścia nowych wiadomości. Program nie przekazuje wszystkich wiadomości, tak jakby wybiera losowo np od jednego delikwenta przychodzi 5 maili na raz pierwszy jest przekazany reszta nie, albo dziennie przyjdzie 30 wiadomości 1,2,3,4 prześle 5,6 nie 7,8,9 prześle i tak w kółko czy ktoś spotkał się z takim problemem i czy potrafiłbym mi podpowiedzieć co należy zrobić bo nie mam już siły do tego.
wienia81

Re: Reguła przekierowania wiadomości

Postprzez OShon » Pn 10.12.2018 08:39

W założeniu reguła powinna działać z każdą nową wiadomością, bo choć przychodzi ich wiele np zaraz po włączeniu aplikacji, ale jednak pojedynczo, to też zależy wszystko konstrukcji samej od reguły.
Otóż jeśli nie masz określonych ograniczeń co do przekazywania wiadomości (z konkretnego adresu, albo zawierającego słowa w temacie, adresie nadawcy..itp) co naturalnie eliminuje cześć wiadomości, to naturalnie przekazywanie dotyczyć będzie tylko pewnej ich części. Potwierdzam jednak że w szczególnych przypadkach (np odpalenia w trybie awaryjnym, lub przy niewłaściwym działaniu innych reguł), cześć wiadomości może przedostać się do folderu skrzynki odbiorczej bez reakcji. Dlatego należy każdą taką regułę kończyć "nie przetwarzaj dalszych reguł" zachowując odpowiednią ich kolejność wykonania.

Jak zabezpieczyć się dodatkowo.
Otóż najlepiej dodać do reguły dodanie kategorii, a potem wykonanie folderu wyszukiwania wiadomości, które miałyby być przesłane. Następnie posegregować je tak aby zgrupować je po regułę i ponownie wymusić reakcję reguły na tych niewysłanych.

OL_reguly_przycisk_odpal.png

Innym sposobem jest połączenie adresów w alias (czyli skasowanie jednej skrzynki firmowej, a utworzenie aliasu do skrzynki sekretariatu aliasu by odbierać maile z pozornych 2ch kont) lub przekierowania wykonanego na serwerze.
Jeśli miałbyś podobny problem, np pod polegający na auto-wysyłaniu tylko niektórych maili np: zawierających załączniki (z fakturami lub innymi dokumentami), to wykonałem kiedyś taki dodatek: http://vbatools.pl/przeslij-dalej-zalaczniki/, gdzie przekazywaną dalej wiadomość można opakować w własny szablon i przekazać pliki tak, jakbyś to ty był jedynym adresatem (opcja).
Obrazek
Oskar Shon - MVP Office Dev. 11/20, 3x MCC, 4/9/22 TechNet
Forum moderator: Outlook.pl | ExcelForum.pl | MSDN dział VBA
Zobacz fajne dodatki: Outlooka, Excela, Worda lub PowerPointa
OShon

Postprzez wienia81 » Pn 10.12.2018 11:01

Mam zrobioną jedną prostą regułę bez dodatkowych kryteriów tzn: po nadejściu nowej wiadomości ma ją przesłać pod jeden wskazany adres i tyle nic więcej wcześniej miałem thunderbirda i nie było takich problemów :(
wienia81

Postprzez OShon » Pn 10.12.2018 16:05

A ja przedtem miałem Voyagera, a nie Mitsubishi i dlatego nie mogę zmieścić do środka wanny.
Twój komentarz kompletnie nie wnosi nic do sprawy.
Wyjaśnia że masz jedną - to dobrze - skupmy się na niej właśnie.

Masz dla wszystkich adresów czy na konkretne, czy też na domenę?
Może zrób prscr, zamaż samą nazwę konta odbiorcy i pokaż nam jak jest skonstruowana.
Obrazek
OShon

Postprzez wienia81 » Pt 08.02.2019 09:17

Przepraszam że tak długo się nie odzywałem w załączeniu przedstawiam jak wygląda reguła plus jak w odebranych wygląda losowo przesyłanie wiadomości
Załączniki
3.jpg
2.jpg
1.jpg
wienia81

Postprzez wienia81 » Pt 08.02.2019 09:18

cd
Załączniki
5.jpg
4.jpg
wienia81

Postprzez wienia81 » Pt 08.02.2019 09:37

Często zdarza się że outlook informuje mnie że wystąpił błąd i że reguła przestała działać. Wystarczy wyłączyć go i włączyć ponownie i wszystko działa znowu jak powinno ale wszystkich wiadomości nie przekazuje tylko wybiórczo.
wienia81

Postprzez OShon » Pt 08.02.2019 15:50

A ile masz tych reguł?
Outlook obsługuje max 100 reguł. Jeśli jest ich więcej to mogą być problemy.
Obrazek
OShon

Postprzez wienia81 » So 09.02.2019 12:49

Posiadam 2 działające reguły, więc nie powinno być problemu
wienia81

Postprzez OShon » So 09.02.2019 15:06

Reguły to prosta sprawa. To reakcja na działanie po wysłaniu poczty i po odebraniu (i na tym drugim się skupmy bardziej).
Czyli za każdym mailem analiza jest rozpatrywana.
Reguły są przywiązane do konkretnego kota, także jedna definicja jednego konta nie będzie realizowana definicji z drugiego konta.
Jeśli ręczne wywołanie reguły (np przekierowania do innego folderu) działa na już odebranych wiadomościach, a nie zadziałało w chwili ich odbierania to już nie dobrze świadczy.
Fakt jest taki że reguły działają na NIEODEBRANYCH czyli jeśli odbierzesz na innym urządzeniu (np na telefonie albo innym kompie) to reguła już nie będzie łapać takiej wiadomości.
Kolejność reguł ma znaczenie, a więc jeśli pierwsza złapie maila i go zacznie przetwarzać to może się to okazać w konflikcie z drugą.

p.s.
Była taka sytuacja złego funkcjonowania reguł w 2016/365 - za przyczyną łatki MS.
Może to i ciebie dotyczy. Do doczytania: https://www.outlook.pl/Blad-regul-Outlooka-po-aktualizacji-pakietu-365/522/
Obrazek
OShon

Postprzez wienia81 » So 09.02.2019 17:58

Sprawa wygląda tak . Jest tylko dwie reguły pierwsza ustawiona do przesyłania wszystkich wiadomości na inny adres email czyli sekretariat a druga żeby przekazywała tylko wybrane maile i tam jest ustawione adresy nadawców na konkretny adres mailowy więcej reguły nie ma . Pierwsza jest ta główna Reguła która ma przesłać wszystkie maile na konkretny adres a druga jest właśnie ta która tylko od wybranych nadawców przesyłam maila dalej nic więcej nie jest ustawione więc nie rozumiem dlaczego wybiórczo wysłałam mailem na przykład przychodzi 6 mail od jednego nadawcy i przesyłany jest tylko pierwszy a pięć kolejnych nie tak samo jest z innymi mailami od różnych nadawców raz przechodzą raz nie przychodzą nie wiem już od czego to zależy . Konto skonfigurowane jest jako pop i odbierane tylko na tym programie pocztowym na żadnym innym urządzeniu nie jest odbierane więc ryzyko że zostało gdzie indziej przeczytane jest żadne bo tylko ten komputer ma dostęp do tego konta.
wienia81

Postprzez OShon » So 09.02.2019 20:06

Skoro pop to przeczytanie na innych kompach nie ma znaczenia, bo dla tej konfiguracji konta to każda poczta jest nowa.
Dlaczego tak się dzieje - nie wiem. Może po prostu masz coś uszkodzone, bo co prawda ja się dawno pożegnałem z POPem, ale nie pamiętam aby mi aż tak wariował z regułami.

No to zróbmy test póki problem na fali.
Załóżmy że skoro wysyłasz pod rząd 5 identycznych wiadomości które powinny się załapać w regule i to wszystkie powinny być przekierowane, a nie tylko pierwsza.

Może spróbuj ustawić kod pod regułę (jako trzecią regułę Outlooka), która co prawda nie będzie się odnosiła do tego konkretnego maila, ale powinna uruchomić przerobienie innych maili w odbiorczej tak jak byś kliknął uruchomienie reguł ręcznie: (co mam nadzieje u ciebie działa).
Czyli odpalasz VBA [Alt+F11], Menu/Insert/Module i wklejasz poniższe 2 kody:

Kod: Zaznacz cały
Public Sub odpal_regule(item As MailItem)
'MVP OShon VBATools.pl
Dim olRules As Rules, olRule As Rule
Set olRules = Application.Session.Stores.item("nazwa konta").GetRules
    olRules.item("nawa reguły").Execute 'True 'pokazywanie postepu
End Sub

a tutaj w oknie immediate Ctrl+g uzyskasz nazwy kont (do wpisania pow w miejsce konta):
Sub Nazwy_kont()
Dim s As store
For Each s In Application.Session.Stores
      Debug.Print s.DisplayName
Next
End Sub

Do nast linki wklejasz swoją nazwę reguły która ci nie działa, albo kopiujesz ją i wpisujesz jeden pod drugim z nazwami twoich 2ch reguł dla każdej z osobna.
Zobacz czy tak zadziała i napisz czy na jedną czy na wszystkie z 5ciu identycznych.
Tak to powinno po podłączeniu wyglądać:

OF_wienia81.png

p.s.
Ustawa ją jako ostatnią i zwróć uwagę aby poprzednie nie miały opcji "zaprzestania dalszych reguł"
Obrazek
OShon

Postprzez wienia81 » Pn 11.02.2019 08:45

Mam parę pytań bo się pogubiłem, a mianowicie:
otwieram VBA i w oknie module wklejam te 2 kody tak:
Public Sub odpal_regule(item As MailItem)
'MVP OShon VBATools.pl
Dim olRules As Rules, olRule As Rule
Set olRules = Application.Session.Stores.item("nazwa konta").GetRules
olRules.item("nawa reguły").Execute 'True 'pokazywanie postepu
End Sub
Sub Nazwy_kont()
Dim s As store
Next
End Sub

I teraz tak w tym miejscu - Set olRules = Application.Session.Stores.item("nazwa konta").GetRules - pod nazwa konta wklejam swój adres mailowy bo to jest nazwą konta tak?
a tutaj - olRules.item("nawa reguły").Execute 'True 'pokazywanie postepu - pod nazwa reguły wpisuje nazwe swojej reguły tak?
a tu - Sub Nazwy_kont() - wpisuje jeszcze raz nazwę swojego konta?

Druga sprawa w ognie immediate nie pokazuje mi się żadna nazwa konta

OShon napisał(a):Do nast linki wklejasz swoją nazwę reguły która ci nie działa, albo kopiujesz ją i wpisujesz jeden pod drugim z nazwami twoich 2ch reguł dla każdej z osobna.
Zobacz czy tak zadziała i napisz czy na jedną czy na wszystkie z 5ciu identycznych.

tego nie rozumiem czyli pod tym wszystkim
OShon napisał(a):Sub Nazwy_kont()
Dim s As store
Next
End Sub

czyli pod tym wpisuje jeszcze nazwę reguły??

I co po tym wszystkim jakoś to zapisuję czy co?? i jak to wprowadzić jako regułę w outlooku??
wienia81

Postprzez OShon » Pn 11.02.2019 09:25

Masz konto POP a więc niekoniecznie mail to nazwa konta.
Drugi kod po wklejeniu (bo rozumiem że moduł utworzony i kod wklejony) odpal.
Stań na drugiej procedurze i uruchom ją [F5] albo strzałką startu z menu.
W oknie immediate który uruchomiłeś [Ctrl+g] powinieneś zobaczyć dokładną nazwę swojego konta.
Przyklej jego nazwę do pierwszej procedury w miejsce "nazwa konta".

W następnej linii masz nazwę reguły olRules.item("nawa reguły").Execute - wklej tam nazwę swojej reguły która ci działa wybiórczo.
Do stworzenia reguły z podłączeniem tej procedury masz link jaki wstawiłem w mojej wypowiedzi.
Prowadzi on do artykułu, który powinieneś przeczytać.
Obrazek
OShon

Postprzez wienia81 » Pn 11.02.2019 10:59

Przepraszam nie zauważyłem linka do artykułu.
Dalej mam problem
a mianowicie po naciśnięciu f5 pojawa się okno z potwierdzeniem czy chcę uruchomić skrypt a później komunikat i nie wiem co z tym dalej zrobić
Załączniki
13.jpg
12.jpg
wienia81

Postprzez wienia81 » Pn 11.02.2019 11:55

ok włączyłem obsługę makr i wszystko ruszyło tylko problem mam teraz aby dodać skrypt do reguły bo nie mam żadnej opcji aby to podłączyć
Załączniki
Bez%A0tytułu.jpg
wienia81

Postprzez OShon » Pn 11.02.2019 15:43

Również w podlinkowanym artykule masz informacje co dodać do rejestru, abyś miał opcję skrypt w regułach.
Obrazek
OShon

Postprzez wienia81 » Cz 14.02.2019 19:29

Po zastosowanie tego skryptu zaczęło wysyłać mi wszystkie wiadomości ze skrzynki odbiorczej a że mam tam parę tysięcy wiadomości to musiałem znowu tą trzecią regułę wyłączyć bo zaczęło wysyłać mi parę tysięcy wiadomości. Jak zmodyfikować Ten skrypt aby nie wysyłał już wysłany wcześniej wiadomości.
wienia81

Postprzez OShon » Cz 14.02.2019 22:20

Rozumiem że uruchomienie reguły realizuje pełen przebieg (dla wszystkich w folderze) które łapią się na warunek.
Może dodaj do tego warunku że poza tym że chcesz przesyłać ją dalej to przenosi ją do innego podfolderu.
W tedy w tym folderze poczty odebranej nie będzie już tych wiadomości łapiących się na ten warunek.

Inaczej to trzeba by napisać całą regułę kodem, ale to nie zmienia faktu że nie wiem dlaczego z 5ciu wiadomości na np na 2ie reaguje.
Tak to pow, kombinacja z przeniesieniem zadziała prawidłowo i jednorazowo.
Obrazek
OShon

Postprzez wienia81 » Pt 01.03.2019 11:05

Trochę długo nie odpisywałem ale choroba położyła mnie do łóżka, ale wracając do tematu jest problem zrobiłem tak jak mówiłeś że każda odebrana wiadomość jest przesyłana dalej i przenoszona do innego folderu tak aby skrynka odbiorcza była pusta. Ale to nie pomogło wiadomości są przenoszone do folderu odebrane 2019 ale dalej nie wszystkie są wysyłane.
I tu mam pytanie czy w drugiej części kodu w vba
Sub Nazwy_kont()
Dim s As store
Next
End Sub

W linijce Sub Nazwy_kont() - czy tutaj mam wpisać nazwę swojego konta czy zostawić tak jak jest??

Bo może tutaj jest błąd??
wienia81

Następna strona

Powrót do Microsoft Outlook 2007 / 2010 / 2013 / 2016