pst -> eml – Czy to dobry sposób na stare maile?

Pytania, uwagi, problemy związane z Microsoft Office Outlook, wersje 2007, 2010, 2013 i 2016.

Moderator: Moderatorzy

pst -> eml – Czy to dobry sposób na stare maile?

Postprzez outlooker » Pt 09.07.2021 10:47

Od dłuższego czasu nie używam Outlooka.

Mam trochę starych maili w .pst których nie chciałbym wyrzucać - 2x5GB. Sięgam do nich sporadycznie ale zdarza mi się czegoś szukać. Zastanawiam się nad jakimś sposobem wygodnego dostępu po odinstalowaniu Outlooka.

Czy wyekstraktowanie wszystkich maili jako .eml do folderu lub folderów to dobry pomysł? Proszę o praktyczną wskazówkę…
outlooker

Re: pst -> eml – Czy to dobry sposób na stare maile?

Postprzez OShon » Pt 09.07.2021 11:09

Tworzysz nowy plik pst i przenosisz tam maile. Format eml to stary format Outlook Expressa - nie wspieranego już ze względu na błędy.
Outlook może przez przeciągniecie do folderu tworzyć plik msg. ale po co mieć 1k plików które i tak należy otwierać Outlookiem i to jeszcze takie które mogą ze względu na temat się nadpisać?
Obrazek
Oskar Shon - MVP Office Dev. 11/22, 3x MCC, 4/9/22 TechNet
Forum moderator: Outlook.pl | ExcelForum.pl | MSDN dział VBA
Zobacz fajne dodatki: Outlooka, Excela, Worda lub PowerPointa
OShon

Postprzez outlooker » Pn 12.07.2021 09:06

Oczywiście miałem na myśli pst->msg.

Dzięki za uwagi - jasne.

Tylko po co sugerujesz tworzenie nowego .pst?
outlooker

Postprzez OShon » Pn 12.07.2021 10:03

PS jest bazą danych. Po co trzymać maile osobno jak można w bazie?
Łatwiej przechować jeden plik i go archiwizować niż narażać się na nadpisanie, bo jak wspomniałem zapis do msg jest sugerowany po temacie, a wiele maili masz z tą sama nazwą tematu
Obrazek
OShon

Postprzez outlooker » Pn 12.07.2021 16:40

OShon napisał(a):PS jest bazą danych. Po co trzymać maile osobno jak można w bazie?
Łatwiej przechować jeden plik i go archiwizować niż narażać się na nadpisanie, bo jak wspomniałem zapis do msg jest sugerowany po temacie, a wiele maili masz z tą sama nazwą tematu

Tak, to zrozumiałem i przyjąłem. Tylko nie zrozumiałem po co tworzyć nowy plik .pst jak już mam pliki .pst.

Eksport tysięcy maili do plików .msg to rzeczywiście nie najlepszy pomysł. Z powodów, które podałeś więcej bym narobił bigosu niż pożytku:)

2 pytania pomocnicze:
- Czy jest sposób aby bez Outlooka mieć dostęp do maili w plikach .pst tj. łatwo je wyszukiwać i otwierać?

- Czy jest sposób na powyższe gdym chciał ten plik/pliki .pst przechowywać gdzieś w chmurze?
outlooker

Postprzez OShon » Pn 12.07.2021 16:57

PST to baza danych, Instalujesz Outlooka podłączasz plik i wyszukujesz. Bez Outlooka nie da się korzystać z maili zmagazynowanym w PST.
Plik PST nie jest jedynym, ponieważ dla kont on-linowych czyli Exchange, ActiveSync oraz IMAP mają bazy OST i tych nie można przenosić bo ich się już nie podłączy.
Skoro piszesz o chmurze, to przecież jest poczta z klientem webowym OWA, która funkcjonuje i export czegoś poza konto nie ma sensu. Jedyny cel to archiwizacja, a tam próżno szukać funkcjonalności wyszukiwania.
Obrazek
OShon

Postprzez outlooker » Pt 16.07.2021 14:33

Bardzo dziękuję za rady...

OShon napisał(a):Skoro piszesz o chmurze, to przecież jest poczta z klientem webowym OWA, która funkcjonuje i export czegoś poza konto nie ma sensu. Jedyny cel to archiwizacja, a tam próżno szukać funkcjonalności wyszukiwania.

Chyba się tu nie zrozumieliśmy. Miałem na myśli archiwizację starych danych w chmurze (OneDrive, GoogleDrive) abym nie musiał ich przechowywać lokalnie np. na laptopie. W takim wypadku mogę oczywiście plik(i) pst. wrzucić do chmury. Ale o ile dobrze rozumiem z poziomu chmury nic z nimi nie zrobię tj. niczym nie otworzę, nie przeszukam.

OShon napisał(a):Bez Outlooka nie da się korzystać z maili zmagazynowanym w PST.

Słyszałem o "pozaoutlookowych" przeglądarkach .pst...
https://websetnet.net/pl/3-ways-to-open-pst-file-without-office-outlook-in-windows-10/
https://www.pcinfotools.com/pl/outlook-pst-przegladarka-oprogramowanie/

Masz jakieś wyrobione zdanie o nich?
outlooker

Postprzez OShon » Pt 16.07.2021 20:54

Zawsze możesz podłączyć plik pst na nowo do Outlooka i tam przeglądać. Nie ma przeglądarki pliku wydanej przez producenta.
Są programy firm trzecich, zwykle mają też dodatkowe, niechciane oprogramowanie gratis.
Tylko nie wiem po co takie podchody - nie masz miejsca na skrzynce? albo chcesz mieć więcej miejsca?
Jeśli nie to po co wywalać dane poza konto do chmury?
Obrazek
OShon

Postprzez outlooker » Pn 19.07.2021 09:58

Dzięki ze rozświetlenie tematu...

OShon napisał(a):Tylko nie wiem po co takie podchody

Założenia miałem takie:
- Nie korzystam z Outlooka więc go wywalam (ew. jak zmienię komputer to go już nie instaluję).
- Jednocześnie mam trochę maili w .pst z przeszłości wśród których coś przeszukuję raz na jakiś czas. Chodziło względnie wygodne przeszukiwanie tych maili bez Outlooka i dostęp do niech.
- Jednym z wątków pobocznych była kwestia przechowywania starych maili - lokalnie czy w chmurze. (Tak mi się wydawało, że z .pst w chmurze nie będę miał pożytku stąd pomysł na .msg ale wyleczyłeś mnie z niego.)
outlooker

Postprzez OShon » Pn 19.07.2021 17:21

Zawsze możesz sobie zainstalować Office na chwile - jeśli o to chodzi.
Ale jeśli chodzi o samego Outlooka, bo cokolwiek, a np będziesz miał ACC to polecam export danych do bazy danych.
Masz artykuł na stronie jaki napisałem, względnie jak będziesz sprytniejszy to do innej bazy na podobnej zasadzie.
Oczywiście niektóre bazy jak i ACC również nadają się do zapisywania plików ...
ale jeśli to by ci nie odpowiadało to możesz wyeksportować załączniki osadzając linki w treści maili, czyli przed eksportem do bazy będzie to jakiś odnośnik.
Generalnie export samych maili jako osobne pliki gotowe do otwierania w każdej chwili to nie dobra w praktyce droga.
Obrazek
OShon

Postprzez outlooker » Pn 19.07.2021 21:35

OShon napisał(a):Ale jeśli chodzi o samego Outlooka, bo cokolwiek, a np będziesz miał ACC to polecam export danych do bazy danych.
Masz artykuł na stronie jaki napisałem,

Który to artykuł?

Ten może?: https://www.outlook.pl/Jak-utworzyc-kopie-wiadomosci-email-regula-w-bazie-Access/509/
outlooker

Postprzez OShon » Wt 20.07.2021 08:02

Ano tak, szukaj, próbuj, pisz swoje, staraj się być samodzielny....
Forum to nie czerwony krzyż i nic ci winny nie jest, ale pomocy tutaj poszukać możesz.
Obrazek
OShon

Powrót do Microsoft Outlook 2007 / 2010 / 2013 / 2016