Archiwizacja IMAP - Outlook 2016 - nie wykonuje się cała

Pytania, uwagi, problemy związane z Microsoft Office Outlook, wersje 2007, 2010, 2013 i 2016.

Moderator: Moderatorzy

Archiwizacja IMAP - Outlook 2016 - nie wykonuje się cała

Postprzez muny » Pn 24.05.2021 08:40

Cześć,
mam dziwną sytuację odnośnie archiwizacji poczty IMAP w Outlooku 2016.
Ustawiłem globalnie dla całej poczty, że ma przenieść wszystkie maile starsze niż 6 miesięcy. Wymusiłem ręcznie archiwizację i stało się tak, że przeniósł wszystkie starsze wiadomości z folderów, ale nie zrobił tego z samej skrzynki odbiorczej. Dlaczego?
Jak mogę jeszcze ustawić by automatycznie przenosił wszystkie starsze wiadomości co jakiś czas, z jednoczesnym usuwaniem wiadomości z serwera?
muny

Re: Archiwizacja IMAP - Outlook 2016 - nie wykonuje się cała

Postprzez OShon » Pn 24.05.2021 10:24

W Outlooku są 2 miejsca wpisania archiwizacji. 2 które mogą być sprzeczne.
Pierwszy to w opcjach - czyli ogólne dranica, a drugi na każdym folderze osobno.
Nie wykluczone że miałeś na skrzynce odbiorczej opcje aby nie wykonywał archiwizacji, zatem ten został pominięty.
Z drugiej strony starszy mail to ten który nie został dotknięty przez "6 msc" a nie ten co przyszedł 6 msc temu, ponieważ mechanizm archiwizacji kieruje się datą ostatniej modyfikacji/odczytu.

p.s.
Zresztą jeśli kiedykolwiek będzie dla ciebie problemem wyrzucanie czegokolwiek z konta, na rzecz zrobienia miejsca to polecam taki dodatek gdzie pozbędziesz się tylko załączników (czyli wilczej części obciążającej konto, z pozostawieniem linków do nich): https://www.outlook.pl/Zwiekszenie-wydajnosci-Outlooka/528/
Obrazek
Oskar Shon - MVP Office Dev. 11/21, 3x MCC, 4/9/22 TechNet
Forum moderator: Outlook.pl | ExcelForum.pl | MSDN dział VBA
Zobacz fajne dodatki: Outlooka, Excela, Worda lub PowerPointa
OShon

Postprzez muny » Wt 25.05.2021 12:50

Zastanawiam się, czy nie spróbować przenieść stare maile do np. nowego folderu na koncie IMAP i czy wtedy archiwizacja mogła by takie maile przenieść?
muny

Postprzez OShon » Wt 25.05.2021 12:57

Możesz przenieść maile co do konkretnej daty, ale określając tą granicę a innego punktu interfejsu:

OL_Archiwum2.png

Samoczynnie otwarcie starego maila nie zrobi go już starym (ponieważ się nim interesowałeś) i znowu trzeba czekać 6 msc o ile ta granica nie została zmieniona.
Ja jednak bym się zastanowił czy nie zostawić sobie całej poczty na serwerze, a wyeksportować tylko załączniki, które zajmują nieraz tyle co rok korespondencji: http://vbatools.pl/eksportuj-i-usun-zalaczniki/
Obrazek
OShon

Postprzez muny » Pn 07.06.2021 07:14

No fajne rozwiązanie, ale póki co nie chcę tego robić płatnymi wersjami :)

Chciałem dobrze zrozumieć mechanizm, o którym piszesz wyżej, bo napisałeś tak:
mechanizm archiwizacji kieruje się datą ostatniej modyfikacji/odczytu.

Co to dokładnie oznacza? Czy data ostatniej modyfikacji to taka, że powinienem otworzyć tego maila?

Zrobiłem osobny profil dla tego samego konta i ciekawa jest też sytuacja, że na serwerze home poczta zajmuje ok. 12GB a na komputerze lokalnym już tylko 6GB.
Wiem, że IMAP zaciąga nagłówki na początku i czy w związku z tym jak to będzie odnosić się do archiwizacji? Jeżeli Outlook zaciągnie tylko nagłówek danego maila, ale przeniesie go do archiwum to co z załącznikiem chociażby w takiej sytuacji?
muny

Postprzez OShon » Pn 07.06.2021 08:54

muny napisał(a):Chciałem dobrze zrozumieć mechanizm, o którym piszesz wyżej, bo napisałeś tak:
mechanizm archiwizacji kieruje się datą ostatniej modyfikacji/odczytu.

Co to dokładnie oznacza? Czy data ostatniej modyfikacji to taka, że powinienem otworzyć tego maila?

Archiwizacja realizuje przeniesienie maili starych. Stare to takie które przekroczyły określoną datę.
Jeśli tworzysz maila lub dopiero go pobrałeś ze skrzynki (choć na skrzynce już leży z rok) to dla Outlook a nie jest on stary i będziesz musiał od tej daty odczekać tyle ile jest ustawione.
Czy teraz to jest jasne?
Obrazek
OShon

Postprzez muny » Pn 07.06.2021 09:45

No teraz jest jasne, chociaż myślałem, ze Outlook sprawdzając datę ma na myśli datę utworzenia maila, a nie datę jego przetworzenia. Lepiej według mnie byłoby to gdyby sprawdzał po dacie utworzenia maila.

Wychodzi na to, że ręcznie przeniosę pliki do utworzonego archiwum, bo mam maile sprzed kilku lat, których nie usuwa. Ale to tak jak mówisz dopiero co pobrane to za pół roku je przeniesie dopiero :(
muny

Postprzez OShon » Pn 07.06.2021 11:04

No właśnie nie, dlatego od razu o tym wspomniałem.
Wiele osób konfiguruje i pobiera na nowo pocztę i dziwi się dlaczego od razu nie robi sie archiwum, "bo przecież stara poczta tam była".
Zatem dla tego daje o tym znać abyś się temu nie dziwił.

A datę można zmienić albo jak pokazałem w poprzedniej wiadomości wymusić od konkretnej daty (no ale to już nie jest automatycznie i "samo się zrobi").
Obrazek
OShon

Postprzez muny » Wt 08.06.2021 14:31

Mam jeszcze pytanie skąd biorą się rozbierzności pomiędzy lokalnym plikiem pst, a tym co jest na serwerze home.
Różnica często na kontach IMAP jest kilku GB. Rozumiem, że to kwestia zaciągania nagłówków w IMAP.

Jak to będzie wyglądać w kwestii archiwizacji?
Czy e-mail wówczas jest przenoszony w całości do archiwum?
muny

Postprzez OShon » Wt 08.06.2021 14:52

Plik PST czyli baza się rozrasta, ale nie maleje (również jak skasujesz w nim maile). Aby tak sie działo to musisz uruchomić "obkurczanie" zwane kompaktowaniem, co opisałem przy okazji tego artykułu: https://www.outlook.pl/Przenoszenie-wielkich-maili-do-archiwum/455/

Przeniesienie poczty do archiwum powinno skasować z konta, ale zależy jak bardzo prowadzone jest trzymanie "na wszelki wypadek" przez admina poczty. Aby móc np odzyskać dane. Zwykle jest to jakiś niewielki okres.
Najbardziej nieposłuszny jest Gmail, Ile razy robiłem porządek to za każdym razem pokazuje on że ma gdzieś pochowane jakieś kosmiczne wartości, no ale po jego wykorzystaniu zaprasza do kasy więc to taki zmyślny sposób.
Obrazek
OShon

Powrót do Microsoft Outlook 2007 / 2010 / 2013 / 2016