Outlook 2016 - maile spływają z opóźnieniem

Pytania, uwagi, problemy związane z Microsoft Office Outlook, wersje 2007, 2010, 2013 i 2016.

Moderator: Moderatorzy

Outlook 2016 - maile spływają z opóźnieniem

Postprzez muny » Wt 21.01.2020 13:02

Witam,
Korzystamy w firmie z poczty w home.pl i programu ouutlook 2016.
Sytuacja jest taka, że pojawiają się na kilku kontach opóźnienia w dostarczaniu maili.
Np. maile z godzin porannych potrafią "wpaść" kilka godzin później, pomimo, że poczta jest sprawdzana co kilka minut.
Ciekawe jest to, że maile wskakują paczkami, np.
mail z 7:00, 8:00, 9:00, 10:00 wskakują ok 12:00 wszystkie razem.
Tak jakby coś przytykało cały ruch.
Wykluczyliśmy kwestię serwera pocztowego, gdyż home przysłał logi na których żadnych opóźnień nie ma.
Sprawdzając pocztę przez przeglądarkę www maile są widoczne od razu.
Wykluczyliśmy też kwestie łącza internetowego gdyż na innym niezależnym łączu sytuacja się powtarza.
Najgorsze w tym temacie jest to, że sytuacja jest często losowa i nie zawsze się powtarza.
Może macie jakieś sugestie w tej sprawie?
muny

Re: Outlook 2016 - maile spływają z opóźnieniem

Postprzez OShon » Wt 21.01.2020 13:46

Obrazek
Oskar Shon - MVP Office Dev. 11/20, 3x MCC, 4/9/22 TechNet
Forum moderator: Outlook.pl | ExcelForum.pl | MSDN dział VBA
Zobacz fajne dodatki: Outlooka, Excela, Worda lub PowerPointa
OShon

Postprzez muny » Wt 21.01.2020 14:44

To nie mój post, ale zobaczę te zastosowania, które zaproponowałeś.

PS. Zastosowałem opcję z synchronizacją wszystkich katalogów. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.
muny

Postprzez OShon » Wt 21.01.2020 15:05

No własnie temat podobny i to dziś więc..
Ale ok - skorzystaj i jak co to pisz tutaj.
Pozdrawiam.
Obrazek
OShon

Postprzez muny » Cz 23.01.2020 11:58

Skorzystałem z możliwości synchronizacji wszystkich folderów. Jednak wo moim przypadku nie wiem czy to może mieć znaczenie, gdyż nie mając żadnych reguł w systemie nie widzę sensu żeby to robić, poza oczywiście skrzynką odbiorczą. Chyba, że się mylę?
Zobaczę przez kilka dni jak to będzie działało.
muny

Postprzez OShon » Cz 23.01.2020 12:49

Skoro nie masz reguł podfolderów to jasne że nie ma sensu (ale o tym wcześniej nie pisałeś/aś)
Niemniej jednak w konfiguracji grup jest określenie wymuszenie synchronizacji - spróbuj zwiększyć częstotliwość połączenia z serwerem, bo domyślnie to pół godziny.
Obrazek
OShon

Postprzez muny » Pn 27.01.2020 08:48

Sytuacja niestety się powtarza. Tym razem na innym kontem mailowym.
Wydaje mi się, że jest to wina outlooka 2016, gdyż taka sytuacja występuje tylko na IMAP z outlookiem 2016.
Najgorsze jest to, że sytuacja jest losowa, czyli na różnych kontach i w różnych dniach.
muny

Postprzez OShon » Pn 27.01.2020 09:25

Trzeba by sprawdzić [Ctrl+6] dane znajdujące się w folderze Błędy synchronizacji, które same się tworzą po przerwaniu transmisji.
Może z ich treści będzie wynikać dlaczego nie pobierane są dane. Ja stawiam na kiepskie (niestabilne) łącze.
Wpisy w nim powstają naturalnie np po przejściu z folderu na folder, jeśli nie została zakończona z nim komunikacja, ale też nieoczekiwane przerwania.
To powinno dać wam do myślenia.

OL_Bledy_synchronizacji2.png

Zapewne przejście na POP lub na Exchange (darmowe konta w ramach 365) będą świetną odpowiedzią.
Obrazek
OShon

Postprzez muny » Pn 27.01.2020 15:08

Sprawdziłem błędy synchronizacji i faktycznie jest ich sporo. Wszystkie wyglądają tak. Usunąłem nazwę konta e-mail i nazwę folderu (tam gdzie X)

14:31:24 Wersja synchronizatora 16.0.4266.1001
14:31:24 Synchronizowanie skrzynki pocztowej 'X'"
14:31:24 Synchronizowanie zmian serwera w folderze 'X"'
14:31:24 Błąd podczas synchronizowania folderu
14:31:24 [800CCC0E-0-0-560]
14:31:24 Gotowe

Znalazłem również wzmiankę na forum microsoftu podobnego problemu:

Problem rozwiązany: oto odpowiedź od home.pl.:

"Witam,

Jako adresy serwerów poczty proszę zamiast mail.driftmot.pl wpisywać driftmot.pl (bez przedrostka mail.) , wówczas błąd nie będzie się pojawiał.Porty: IMAP 993 + SSL

SMTP 465 + SSL

W razie pojawienia się pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji."

Wcześniej próbowałem z tymi samymi ustawieniami ale nie działało. Musieli coś u siebie pozmieniać że teraz błąd certyfikatu nie wyskakuje. Temat zamknięty. Dziękuję

Jednak u mnie kwestia z serwerem IMAP i SMTP jest prawidłowo ustawiona. Myślisz, że napisać do home w tej sprawie, ale co oni mogą zmienić?
Zauważyłem jeszcze coś takiego, że dużo błędów synchronizacji występuje na folderach których nie subskrybuję. Była taka sytuacja, że źle stworzyłem folder (literówka) i stworzyłem poprawny a ten wyłączyłem w subskrybowanych folderach.
muny

Postprzez OShon » Pn 27.01.2020 16:06

Zatem najwęższym gardłem jest użytkownik.
Cieszę się że sprawa nabiera realnego wyglądu.

Pozdrawiam zatem i zapraszam ponownie, albo po jakąś automatyzację lub o poradę.
Obrazek
OShon

muny

Postprzez muny » Wt 28.01.2020 08:29

W dniu wczorajszym napisałem do home zapytanie o błędy przy synchronizacji katalogów w outlooku. Oto co mi odpisali:

"Dzień dobry,
Proszę zatem zalogować się konta na poczta.home.pl i sprawdzić w ustawieniach w zakładce Poczta > Subskrypcje IMAP, czy wszystkie katalogi są zsynchronizowane.
"
Oczywiście sprawdziłem jak napisali, ale nie bardzo teraz rozumiem dlaczego outlook wyrzuca te błędy, gdyż katalogi subskrybowane sa zaznaczone dobrze, a outllook i tak wyrzuca błędy do tych które nie maja się subskrybować.
Jak zatem można usunać niepotrzebne katalogi by więcej ich outlook nie próbował subskrybować?
muny

Postprzez OShon » Wt 28.01.2020 09:13

Jeśli ich nie ma - są niesubskrybowane, lub ich nie potrzebujesz ok - skasuj je, a w Outlooku odepnij.

OL_Usun_subsktybcje_folderow_IMAP.png

Ale jeśli to dobre foldery a i tak transmisja jest zrywana pomimo nie przechodzenia przez użytkownika z folderu do folderu, to już jest coś nie halo.
Obrazek
OShon

Postprzez muny » Wt 28.01.2020 10:59

Właśnie sytuacja jest taka jak piszesz. Katalogi są poprawne a synchronizacja i tak na nich jest błędna.
Napisałem znowu do home zapytanie o prawidłową konfigurację połączenia.
Znalazłem na forum microsoftu podobny temat jak mój i tam home kazał w celu poprawnej komunikacji zmienić adres IMAP i SMTP:

"Witam,

Jako adresy serwerów poczty proszę zamiast mail.driftmot.pl wpisywać driftmot.pl (bez przedrostka mail.) , wówczas błąd nie będzie się pojawiał.Porty: IMAP 993 + SSL

SMTP 465 + SSL

W razie pojawienia się pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji."

Jak miałem mojafirma.home.pl, więc zmieniłem na mojafrima.pl. Narazie działa :) Zobaczymy jak home się do tego odniesie?
muny

Postprzez muny » Cz 30.01.2020 14:39

Dzisiaj kolejne konto mi się posypało i maile przychodzą z opóźnieniem.
Tylko teraz mam trochę zagwostkę. Jak w ogóle się odnosić do tych błędów synchronizacji, zarówno wiadomości jak i folderów?
Próbuję zrozumieć jak to działa w praktyce.
Tak dla przykładu dzisiaj na jednym koncie - jest po IMAP i współdzielone prze kilka osób - na jednym profilu maile spływają z opóźnieniem godzinnym.
Zerknąłem na błędy synchronizacji na tym profilu i jest mnóstwo dotyczących pojedynczych wiadomości, jak i folderów.
Jak to ugryźć? Najgorsze jest to, że home i microsoft przebijają piłeczkę na drugą stronę.
Jakieś techniczne porady z waszej strony?

Czy na każdym profilu muszą być katalogi identyczne, chodzi tutaj o przesuwanie katalogów do katalogów, każdy użytkownik ma swoje upodobania i miesza tutaj różnie?
muny

Postprzez OShon » Cz 30.01.2020 17:11

Synchronizacja działa tak, że po domyślnie ustawionych 30 minach Outlook się komunikuje się z kontem i pobiera dane do folderu głównego. Czas ten można zmienić w grupach kont.
Jeśli jest reguła to go przekieruje, jeśli nie to będzie zwiększać jej ilość. Tak samo działa na wszystkich rodzajach kont.
Pomimo tego w IMAP odświeżanie folderu i pobieranie nowych elementów realizowane jest za każdym razem wejścia do folderu (wszystko jedno jakiego).
Komunikacja ta działa od razu. Powiększa ona ilość maili (lub zmniejsza jeśli ktoś je skasował z konta) i synchronizuje statusy (czyli czy była przeczytana, czy nie).
Obrazek
OShon

Postprzez muny » N 09.02.2020 17:10

OK. To co piszesz jest jasne i zrozumiałe. Nie rozumiem tylko jak outlook może synchronizować folder który jest odznaczony w subskrypcji? Pojawiający się błąd w synchronizacji.
Albo inna sytuacja gdy outlook nie synchronizuje folderu, który powinien być zsynchronizowany? Zwyczajnie katalog się nie pojawia na koncie.
muny

Postprzez OShon » N 09.02.2020 17:45

Spotkałem się z takim przypadkiem kiedy pierwsza komunikacja po skonfigurowaniu konta nie została dokończona (zerwano połączenie) i nie pobrano wszystkich folderów. Drugie połączenie pobrało i aktualizuje foldery, ale tylko te które za pierwszym razem zostały pobrane. Reszty nie...
Zatem IMAP jest kapryśny i nie działa tak fajnie jak innego rodzaju konta i jest bardzo wymagający jeśli chodzi o prędkość łącza, ale jest darmowy i uwzględniając zalety synchronizacji statusów lepszy niż POP.
Co zatem trzeba zrobić? Skasować konfiguracje tego konta (skasować plik OST) i utworzyć go ponownie, a jak dalej będzie sie buntował, to utworzyć nowy profil Outlooka i jeszcze raz utworzyć połączenie z kontem.
Innej metody nie znam.

Można odpinać foldery, zapisać ale ... skutek może być podobny.

OL_Subskrybuj_folder_IMAP.png
Obrazek
OShon

Powrót do Microsoft Outlook 2007 / 2010 / 2013 / 2016