Outlook 2016 - poczta Imap, wolna synchronizacja

Pytania, uwagi, problemy związane z Microsoft Office Outlook, wersje 2007, 2010, 2013 i 2016.

Moderator: Moderatorzy

Outlook 2016 - poczta Imap, wolna synchronizacja

Postprzez crazymario » Wt 08.01.2019 15:45

Witam Serdecznie
Użytkuję w firmie pakiet Office 2016, poczta chodzi oczywiście na Outlook 2016.
Od kilku tygodni przesiadłem się z POP3 na Imap.
Sama Poczta z domeną leży na LinuxPL.com.

Po długotrwałej pierwszej synchronizacji - przez kilka dni wszystko było ok.
Po tym czasie poczta masakrycznie długo się synchronizuje.
Użytkuje kilkanaście katalogów z regułami w Inboxie, ponieważ nie wyobrażam sobie takiej masy wiadomości w jednym worku.
Po uruchomieniu lub ciśnięciu przycisku "Wyślij/Odbierz" - synchronizacja trwa około 3 minut.
Jedne wiadomości wpadają od ręki, inne przy końcówce tego czasu..

Co może być źle skonfigurowane.

Tą samą pocztę (też Imap) mam mam skonfigurowaną na komórce.
Tam wszystko działa od "strzała".

Z góry dzięki za pomoc.
crazymario

Re: Outlook 2016 - poczta Imap, wolna synchronizacja

Postprzez OShon » Wt 08.01.2019 18:38

Możesz sprawdzić działanie swojej poczty na nowym profilu.
Niestety IMAP potrzebuje dosyć zasobów aby połączyć się po raz pierwszy i odbudować całą drzewa z twojego konta pobierając przy tym pocztę.
Niby nic specjalnego ale jak mamy kilka tys maili z załącznikami o różnej wadze to może się okazać że obecnie używane łącze po prostu sypie nam błędami, co potem ma swoje konsekwencje podczas normalnego użytkownika poczty. Decentralizacja, czyli podfoldery i przekierowywanie poczty to akurat dla IMAP dobra cecha ponieważ synchronizuje on nagłówki i zmiany na nich właśnie po ilości mail per folder, a więc im ich mniej, tym czas na wykonanie tego zadania krótszy. Nowy profil i ponowne skonfigurowanie poczty możesz wykonać z panelu sterowania:

OL_Profile2_w10.png

Zawsze potem możesz skasować źle działający profil lub pozostać na tym który pierwszy skonfigurowałeś.

OL_Profile2.png

Aby zwiększyć wydajność to możesz określić mniejszą ilość poczty do synchronizacji (albo zaznaczyć pobranie jedynie nagłówków).

OL_Konfiguracja_Pobieranie_poczty_IMAP_2016.png
Obrazek
Oskar Shon - MVP Office System/Development 11/19, 3x MCC
Forum moderator: Outlook.pl | ExcelForum.pl | MSDN dział VBA
Zobacz fajne dodatki: Outlooka, Excela, Worda lub PowerPointa
OShon

Postprzez Kartel » Śr 09.01.2019 14:39

U siebie w firmie posiadam identyczny problem, po zmiany stanowiska roboczego u jednej z osób.

Walczę z tą pocztą od kilku dni bez sukcesu.
Główny problem jest z ciągłym komunikatem "synchronizowanie subskrybowanych folderow outlook 2016".
Gdy zmienię natomiast czasy synchronizacji to do programu nie zaczytują się maila lub robią to z dużym opóźnieniem.

Testowałem różne rozwiązania, w tym zakładanie nowych profili, korzystanie z trybu awaryjnego, a także ograniczenie poczty offline do 3 miesięcy.
Korzystałem również z dedykowanego programu do pakietu 365 od Microsoftu - https://support.microsoft.com/pl-pl/hel ... -sara-tool
Nic niestety nie poskutkowało.
Eksportowałem również starą pocztą i importowałem do nowej maszyny, bez sukcesu.
Kartel

Postprzez OShon » Śr 09.01.2019 15:34

A może na tym koncie coś wisi wielkiego, i nie może się zsynchronizować do końca ponieważ czas potrzebny do synchronizacji jest określony "mniej" niż jest to wymagane aby pobrać tą wiadomość.
Czy przestawienie poczty na nagłówki da możliwość skończenia tego procesu?

OL_Naglowki_poczty_2016.png

Prosze spróbować.
Obrazek
OShon

Postprzez Kartel » Pt 18.01.2019 11:10

Niestety, ale to rozwiązanie również nic nie daje.

Tak z czystej ciekawości czy w ostatnim czasie udało się komuś skonfigurować skrzynkę google (gsuite) w outlooku bez późniejszych problemów z sychronizacją?
Kartel

Postprzez crazymario » Pt 18.01.2019 15:32

Niestety, żadne z pomysłów nie zdają egzaminu.
Na komórce nadal to działa dosłownie od ręki, w outlooku 2016 - masakrycznie długo.

Czy jesteście w stanie podpowiedzieć mi: w jaki sposób po uruchomieniu auto archiwizacji na emailu imap'owym (nadal outlook 2016) - można w jakikolwiek sposób uruchomić ręcznie ten proces ?
Kilka dni temu uruchomiłem auto archiwizację na wartość: "starsze niż miesiąc", minęło już kilka dni - wszystkie emaile jak siedzą w skrzynce imap to siedzą.
Żaden starszy niż podana wartość - samoczynnie nie przeszedł do pliku archiwum.
crazymario

Postprzez OShon » Pt 18.01.2019 16:02

crazymario napisał(a):Kilka dni temu uruchomiłem auto archiwizację na wartość: "starsze niż miesiąc", minęło już kilka dni - wszystkie emaile jak siedzą w skrzynce imap to siedzą.
Żaden starszy niż podana wartość - samoczynnie nie przeszedł do pliku archiwum.

No to to jestem ci wstanie wytłumaczyć. Dla Outlooka liczy się dane synchronizacji, a więc jeśli poczta została ściągnięta później niż czas synchronizacji to mechanizm sugeruje się tą datą.
W praktyce - archiwizacja starsze niż 1M to do wora, ale synchronziowałeś skrzynke 2 tygodnie temu i siedzą dalej.
Drugi przypadek to otwieranie poczty dawno ściągniętej. Czyli pobrana te 2 tyg temu a otwarłeś pocztę tydzień to spodziewać się możesz archiwizacji za miesiąc od otwarcia, a nie miesiąc od jej otrzymania czy też pobrania z serwera.

Dodatkowo archiwizacja aby nastąpiła to musi być ustawione 2 parametry - globalny w ustawieniach poczty oraz na folderze (jeśli nie jest domyślny).
Jeśli ktoś ma większe konto i może sobie pozwolić na wywołanie niepotrzebnej poczty, to lepiej ustawić krótszy czas synchronizacji w IMAPie niż targać całość konta i synchronizować również po folderze odbiorczej całość wiadomości. W tym przypadku decentralizacja czyli przekierowanie do podfolderów skraca czas pobierania statusów poczty. Poczty onlinowe czyli IMAP/Activesynch i Exchange pobierają pocztę w chili wejścia w dany folder, a dodatkowo wg ustawionego w opcjach zegara. Zegar ten jest domyślnie ustawiony na 30 min. W komórkach ten czas jest inny, poza tym tam nie zostajesz na dłużej, tylko sprawdzasz tylko wiadomości w skali tygodnia (inne sie albo nie pokazują albo to możesz zrobić na życzenie) i wyłączasz, a więc na pewno działają tam te mechanizmy znacznie szybciej.

Tyle co wiem na ten temat.
Obrazek
OShon

Postprzez crazymario » So 19.01.2019 22:21

ok, ręcznie jednak udało się uruchomić auto archiwizację, zobaczymy, czy późniejsze emaile z automatu - będą przechodzić do pliku archiwum .
crazymario

Powrót do Microsoft Outlook 2007 / 2010 / 2013 / 2016