Report Message add-in nie wysyła raportów do MS Outlook/OWA

Pytania, uwagi, problemy związane z Microsoft Office Outlook, wersje 2007, 2010, 2013 i 2016.

Moderator: Moderatorzy

Report Message add-in nie wysyła raportów do MS Outlook/OWA

Postprzez zaicnupagadi » Pt 24.08.2018 09:22

Hej,

Ludzie pomóżcie bo zagraniczni MVP wymiękają ^^.

Mam problem z dodatkiem do Outlooka który w sklepie MS nazywa sie dokładnie "Report Message add-in". na docsach piszą że wszystko pięknie działa:

https://docs.microsoft.com/en-gb/office ... 5064837676

I że jak skonfiguruje sobie reguły transportowe to mogę wyłapać maile które idą na phish@microsoft... i junk@microsoft...

Robiłem parę dni temu testy, i na początku - z baaardzo dużym lagiem - poszły ze 3 wiadomości. Widac że wiadomość "junk" została zaraporotowana przez uzytkownika, natomiast "phish" jest w dziwny sposób od nas wysyłana jako user "phishingreporter@microsoft.com" na adres "phish@microsoft..." do MS, nie wnikając w to co jest jak wysyłane - najważniejsze dla mnie jest żeby w ogóle wyłapać takie zgłoszenia. W kolejnych testach jednak żadna wiadomość do MS nie była juz wysyłana, ani jedna. Sprawdziłem u kolegi - u niego nie poszedł poprawnie ani jeden test, co przez to rozumiem - zainstalowaliśmy dodatek w Outlooku, kliknalem na mailu "report junk", pożniej na kilku innych "report phisnigh" - Outlook pokazał piękne zielony znaczek - że wiadomość zaraportowana...a w logach transportowych cisza. Ani jeden raport nie poszedł do MS od czasu moich pierwszych testów, ani u mnie ani u kolegi. Próbowałem też z OWA - ten sam scenariusz, nic sie nie dzieje.

Jest inny dodatek który działa poprawnie, tylko on wymaga instalacji .net 3.5 na kompie i pozniej instalacji dodatku na tymże kompie i ma się możliwość raportowania jedynie na tej stacji, ten dodatek nazywa się "Microsoft Junk Email reporter add-in", tylko raz że wymaga wiekszego wkładu pracy a dwa że nie daje takiej możliwości np. na OWA - a przy "Report Message add-in" mamy też button w Outlooku, tylko co z tego jak widać że nie działa - ani z Outlooka ani z OWA.

Założyłem wątek o tym na technecie, załączam i tu: https://answers.microsoft.com/en-us/mso ... 4854534521

Jakby ktoś miał jakiś pomysł jak to ugryźć było by superowo.

Pozdrawiam,
J
zaicnupagadi

Re: Report Message add-in nie wysyła raportów do MS Outlook/

Postprzez OShon » N 26.08.2018 11:26

Widzę że rozmawiasz z Dianą na forum answers. Nie zdziwiłbym się wcale, gdyby nie ona była autorem tego dodatku. :) potwierdza jednak jego dobre działanie.
I enabled the rule the other day but don't get a lot of spam come through (it gets dropped at the server level or quarantined) - so far, it sends me the message every time.

Framework 3,5 na jakim został przygotowany (jak piszesz) to system XP i może coś nie działać np na W10 bo W7 ma standardowo FW4.0 a W10 to 4,5 i 4,6.
Diana pisze że u niej jest ok, więc nie wykluczone że na polskiej odsłonie coś nie działa. SPotkałem się z takimi przypadkami. Winą były albo polskie literki (które co prawda nie występują w mailach, ale pełno ich w PL systemie), co wystarczało aby oprogramowanie sie wykładało. Dlatego należałoby się pochylić nad testami na naszym systemie.
Najlepiej byłoby dotrzeć do autora i zgłosić jego błędne działanie (artykuł został odświeżony przez moderatora Denise i nie można dokładnie odnieść do faktycznej daty publikacji ani autora).
Denise nie jest bardzo aktywna a więc może przez nią...
Obrazek
Oskar Shon - MVP Office System/Development 11/19, 3x MCC
Forum moderator: Outlook.pl | ExcelForum.pl | MSDN dział VBA
Zobacz fajne dodatki: Outlooka, Excela, Worda lub PowerPointa
OShon

Postprzez zaicnupagadi » Pn 27.08.2018 11:53

Hej,

Dzięki za odzew! Diana niby wie jak to działa ale, zauważ że wcześniej w ogóle nie kojarzyla że ten dodatek wysyła maile:

"I have never seen it send a message or bcc."

Bcc mogła nie kojarzyć bo do tego ustawia się regułę (chociaż później wspomina czy skonfigurowałem "administrative actions"), no ale ten dodatek w swoim zamyśle maile wysyła, więc jak to jest że najpierw pisze że nic takiego nie kojarzy, a później że u niej działa... no mi to się nie klei.

Dlatego uznałem że pewniejsze będzie odezwanie się do kolegów z branży z PL.

Jeśli chodzi o system to mam OS w ENG, Outlook w ENG, I exchange w O365. Jeden z testów który przeszedł dotyczył maili ze znakami PL, a testy które nie przeszły były też w ENG - więc jakby nie ma reguły.

Oskar - idzie jakoś przeglądać logi Outlooka w formie która człowiekowi coś powie? Kiedyś używałem snoopera lyncowego żeby coś tam zobaczyć ale nie za wiele potrafiłem zrozumieć. Wiem że w MS mają jakieś narzędzie Timber ale jest to ich wewnętrzne narzędzie. Wiesz może czy coś takiego jest, ewentualnie czy masz jakieś dojście do tego TImbera? ^^

Dzięki i pozdrawiam,
J
zaicnupagadi

Postprzez OShon » Pn 27.08.2018 14:07

Przykro mi ale nie używa, Timbera.
Generalnie dokopałem się do tego iż dodatek ten jest dystrybuowany jako oficjalna aplikacja ze sklepu dodatków 365 i tyle.
Nie używałam go nigdy wcześniej, także nie wiele mogę na jego temat nic powiedzieć. Przykro mi.
Obrazek
OShon

Postprzez zaicnupagadi » Wt 28.08.2018 07:38

Hej dzięki za pomoc mimo wszystko. Troszkę jeszcze poszperam, ale nie podoba mi się też to że maile phishingowe nie wychodzą jako user tylko z jakiegoś dziwnego konta (prishingreporter@microsoft...) je Outlook wysyła na ten adres phish@microsoft..., w związku z tym jak by przyszło (a pewnie by przyszło) do robienia ticketów to nie było by wiadomo kto sprawę zgłosił. Dziwna ta polityka MS, mogliby na prawdę zrobić jakąś rzecz dobrze, przecież to jest prosty, na prawdę prosty dodatek.
zaicnupagadi

Postprzez OShon » Wt 28.08.2018 15:29

Spodziewam się że działa on na zasadzie API, który sprawdza adres oraz kontent (podobnie jak anty-spam, antywirus) i jeśli ma jakieś definicje to śle tego maila na adres MS, aby oni z nagłówków doczytali się kto jest spamerem.
moim zdaniem wysyłanie na własną rękę swoich maili jest rzeczą wątpliwą bo nigdy nie wiesz co ci przekierują z twojego domowego komputera. Jak dla mnie to funkcjonalność nadzoru może ograniczać się wyłącznie do załączników.
Obrazek
OShon

Postprzez zaicnupagadi » Śr 29.08.2018 06:46

Hej,

Rozmawiałeś z kimś co robił ten dodatek? No bo ta dokumentacja:

https://docs.microsoft.com/en-us/office ... age-add-in" target="_blank" target="_blank

mówi że:

With this rule in place, whenever someone in your organization reports an email message using the Report Message add-in, your global administrator, security administrator, and/or security reader will receive a copy of that message.

Słówko "whenever" jest kluczem, za każdym razem jak klikam, i wybieram że raport ma się wysłać (o ile nie wybrałem że ma się wysyłac za każdym razem więc już mnie nie pyta) wysyła raport do MS.

Tak więc jak ktoś ma jakieś pomysły to chętnie dalej przyjmę.
zaicnupagadi

Powrót do Microsoft Outlook 2007 / 2010 / 2013 / 2016