Czyszczenie poczty w exchange

Pytania, problemy, uwagi związane z Microsoft Exchange Server

Moderator: Moderatorzy

Czyszczenie poczty w exchange

Postprzez nosek777 » Cz 13.01.2022 11:21

Witam. Chciałem się podpytać Was jak najlepiej wyczyścić (zwiększyć wielkość dysku na serwerze).
Mam kilka poczt exchange w których powoli brakuje miejsca. Wiadomości znajdujące się w niej jest od 2017 roku do teraz.
Zastanawiam się jak włączę archiwizacje aby tylko pozostawił wiadomości z ostatnich 2 lat to przeniesie on te wiadomości do folderu "Archiwum " lokalnie na komputerze czy gdzieś do katalogu na serwerze?
W jaki sposób oczyścić taką pocztę aby zwolnić miejsce ale mieć wgląd do tych wiadomość ( np. lokalnie w Archiwum).

Zastanawiam się również nad jedną poczta. Chodzi o katalog "Deleted Iteams" jak widać lokalnie nie zajmuje dużo miejsca ale na serwerze już sporą ilość.
Jeśli dobrze rozumiem jest to katalog "elementy usunięte" - czy tam wpadają wszystkie wiadomości usunięte ( użytkownik ręcznie usunie, spamy itp.) ? Ale zastanawiam się dlaczego tam znajdują się wiadomości z 2017 roku czy to nie jest tak że system po 30 dniach powinien usuwać te wiadomości?

Jeszcze jedno pytanie czy mogę zrobić oczyszczanie/archiwizację do lokalnego katalogu z Archiwum. Chodzi że np. zrobić oczyszczanie w skrzynce odbiorcza oraz w wiadomości wysłane - czy w archiwum stworzy pod folder skrzynka odbiorcza, wiadomości wysłane?

Bardzo proszę o podpowiedź
Załączniki
poczta8.png
poczta7.png
nosek777

Re: Czyszczenie poczty w exchange

Postprzez OShon » Cz 13.01.2022 12:05

Oto moja porada od strony usera, a nie admina. Zatem wszystkie kroki będą podane z interfejsu desktopa, a nie np konsoli PowerShell.
Oczyszczanie danych na serwerze realizuje się przez nomen omen tak samo nazwaną funkcję:

OL_Oczyszczanie_365.png

Obkurczenie pliku bazy przez kompaktowanie

OL_Kompaktowanie_OST.png

Obydwa działania mają uzasadnienie tylko na plikach POP3 i IMAP.

W Exchange również podobny proces, ale inicjowany inaczej:
oczyszczanie:

OL_Oczyszczanie_EX.png

obkurczanie\kompaktowanie:

OL_Kompaktowanie_New_EX.png

Oczywiście możesz zauważyć też opcje przeniesienie danych przez archiwizacje którą polecam wykonać przed pow krokami.
Obrazek
Oskar Shon - MVP Office Dev. 11/22, 3x MCC, 4/9/22 TechNet
Forum moderator: Outlook.pl | ExcelForum.pl | MSDN dział VBA
Zobacz fajne dodatki: Outlooka, Excela, Worda lub PowerPointa
OShon

Postprzez nosek777 » Cz 13.01.2022 14:47

Ok. Dziękuję za propozycję i wytłumaczenie przetestuje na jednym z kont zobaczymy jak się sprawdzi.
Czytałem gdzieś, że kompaktowanie może powodować później kłopoty z pocztą np. przy przenoszeniu na inny komputer itp. Ale nie wiem czy to prawda skoro MS zaleca takie działanie wykonywać okresowo.
nosek777

Postprzez OShon » Cz 13.01.2022 14:53

[że kompaktowanie może powodować później kłopoty z pocztą np. przy przenoszeniu na inny komputer itp.

Nie. Taki problem był w Outlooku Eksporterze, gdzie kompaktowanie kasowało dane bezpowrotnie tworząc kopie jaką nie można było potem zastosować.
Na szczęście OE już nie żyje i MS się do niego nie przyznaje bo podobne klony już ktoś całkiem inny tworzył, kusząc prędkości działania i łatwością obsługi.
W Outlooku kompaktowanie po prostu wymazuje maile już skasowane lub przenoszone (bo skasowanie lub przenoszenie faktycznie nie kasuje tych maili, ale oznacza jako usunięte, co nie pomniejsza bazy danych).
A im mniejsza baza tym szybciej działa Outlook.
Obrazek
Oskar Shon - MVP Office Dev. 11/22, 3x MCC, 4/9/22 TechNet
Forum moderator: Outlook.pl | ExcelForum.pl | MSDN dział VBA
Zobacz fajne dodatki: Outlooka, Excela, Worda lub PowerPointa
OShon

Powrót do Exchange Server