Microsoft Outlook troubleshooting

Od jakiegoś czasu w Polsce obowiązuje prawo, które pozwala na wysyłanie oficjalnych dokumentów do urzędów państwowych i instytucji przy pomocy poczty elektronicznej. Dzięki temu, możemy poprzez e-maila składać deklaracje w urzędach skarbowych, ZUS, czy wystawiać elektroniczne faktury VAT (e-faktury). Zazwyczaj jednak programy pocztowe używane na co dzień takie, jak Microsoft Outlook, Outlook Express, Windows Mail, itp. nie potrafią wysłać wiadomości pocztowej podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

W związku z tym nie możemy wykonać skanu dokumentu i wysłać go oficjalnym e-mailem podpisanym kwalifikowanym podpisem. Potrzebne jest nam dodatkowe oprogramowanie, które pozwoli nam na składanie e-deklaracji, czy wysyłanie e-faktur. Z pomocą idzie nam tu jednak program SMAIL napisany przez Bartka Prokopa. Jest to darmowa aplikacja dostępna przez stronę WWW, która umożliwia wysyłanie wiadomości e-mail podpisanych kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Aplikacja dostępna jest pod adresem:
http://java.bart.prokop.name/smail/

Obsługa programu SMAIL jest bardzo prosta i intuicyjna. Program pozwala na wysyłanie e-maili na takiej samej zasadzie, jak wszystkie programy pocztowe.

Poniżej znajduje się opis przygotowany przez Bartka, który pokazuje, w jaki sposób należy używać aplikacji

Korzystanie z programu SMAIL

Uwaga: Do prawidłowego działania w systemie powinna być zainstalowana bieżąca wersja JAVY, http://www.java.com/

Program jest napisany w postaci apletu JAVA, co oznacza, że działa on na naszym komputerze, ale nie trzeba go instalować. Wystarczy wejść na stronę zawierającą program (http://java.bart.prokop.name/smail/) i na pytanie przeglądarki, czy uruchomić aplet Java, odpowiedzieć twierdząco:

Po załadowaniu apletu, powinniśmy zobaczyć poniższy ekran:

Przy pierwszym uruchomieniu należy odpowiednio skonfigurować program. Konfiguracja jest zapisywana na lokalnym dysku w katalogu głównym użytkownika w postaci pliku ukrytego (zapewnia to działanie na wszystkich systemach zarówno Windowsowych jak i Unixowych). Przykładowo u mnie jest to plik
C:\Users\Bart\.signed.mail.client.config


Dla przykładu konfiguracja dla mojego konta GMail wygląda następująco:

Gdy konto mamy skonfigurowane, piszemy wiadomość, dodajemy ewentualny załącznik i naciskamy Wyślij. Pojawi się okienko które posłuży do złożenia podpisu pod naszym mailem. Dla Sigillum należy wybrać:
- biblioteka PKCS#11: C:\Program Files\CryptoTech\CryptoCard\CCPkiP11.dll (uwaga oprogramowanie do obsługi karty kryptograficznej należy koniecznie uaktualnić - wersje stare mają niedziałającą bibliotekę PKCS#11, na mojej plycie, jaką dostałem od Sigillum wraz z kartą kryptograficzną znajduje się wersja sprzed okolo 2 lat!!!)
- Slot nr 3 (Sigillum wgrywa swoja aplikacje na ostatnim slocie karty)
Powyższe wartości zostaną zapisane na dysku lokalnym do późniejszego użycia.

Wprowadzamy PIN i naciskamy Podpisz. Po chwili otrzymamy komunikat "poczta wysłana":

Program wysyła maila do adresata wpisanego w polu do oraz w polu DW. My na swój własny adres mailowy otrzymujemy ukrytą kopię takiej wiadomości. Co się pokazuje u adresata?

1. W skrzynce odbiorczej adresata mamy maila oznaczonego ikonką bezpiecznego i zweryfikowanej wiadomości:

2. Po otwarciu wiadomości, nasza wiadomość jest oznaczona jako zaufana (pod warunkiem, że wcześniej zainstalujemy w systemie certyfikat główny dla polskich podpisów kwalifikowanych):

 © Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.