Microsoft Outlook troubleshooting

Pamiętam jak po raz pierwszy zainstalowałem Office 95 i zachwycałem się jego funkcjami (tak jak Doc Brown z "Powrotu do przyszłości", który odkrył podróże w czasie), było to ponad 15 lat temu. Używałem wtedy głównie Worda, ponieważ nie potrzebowałem jeszcze Outlooka. Porównując do innych aplikacji ówcześnie dostępnych, był po prostu powalający. Parę tygodni temu zainstalowałem Microsoft Office 2010 razem z Outlook 2010. Mówiąc wprost, spodziewałem się kolejnej całkowitej klapy - kolejnego źle napisanego programu oraz produktu dla tych, którzy skazani są na migreny dopóki nie kupią aktualizacji.

Outlook 2010 zainstalował się dość szybko, po czym uruchomiłem najważniejszą dla mnie aplikację - Outlook 2010. Szczęka nie opadła mi tak nisko jak 15 lat temu, ale pewnie dlatego, że jestem starszy i podchodzę mniej emocjonalnie do sprawdzania nowych rzeczy. To wciąż Outlook i wciąż służy do tych samych rzeczy. Jest jednak kilka ulepszeń.

Nowa wstążka

Ribbon Outlook 2010
Rys.1. Nowa wstążka w Outlook 2010

Mimo, iż wstążka wydawała mi się nietypowa, przyzwyczaiłem się i mogę stwierdzić, że jest lepsza niż w Outlooku 2007. Wstążka jest podzielona na Informacje (Plik), Narzędzia główne, opcje Wysyłania/Odbierania, opcje Folderu oraz opcje Widoku. Nie trzeba już przekopywać się przez niekończące się listy menu rozwijalnych, żeby zmienić jakiekolwiek ustawienia.

Widok Backstage/Plik

Backstage View
Rys.2. Widok Backstage w Outlook 2010

Widok Backstage jest nowym sposobem na pokazanie opcji Outlooka 2010 oraz na zarządzanie plikami i danymi. Nie jest to już lista rozwijalna, lecz po prostu idzie się za kulisy" (ang. backstage) - główne okno Outlooka jest ukryte - i pokazuje się lista opcji z dużymi ikonami. Wygląda ładnie, ale jak dotąd nie jest to dla mnie żadne ułatwienie.

Widok Konwersacji w Skrzynce Odbiorczej

Wybór widoku konwersacji
Rys.3. Wybór Widoku Konwersacji w Skrzynce Odbiorczej Outlook 2010


Widok Konwersacji
Rys.4. Widok Konwersacji w Skrzynce Odbiorczej Outlook 2010

Jest to funkcjonalność, na którą wielu użytkowników czekało od wieków. Nie było możliwym stworzenie Widoku Konwersacji dla Skrzynki Odbiorczej w starszych wersjach Outlooka (dowiedz się więcej na temat Widoku Konwersacji w Outlook 2007). Teraz mogę również podejrzeć Wysłane Elementy w folderze Skrzynki Odbiorczej i posortować moje wiadomości tak, jak jest to możliwe w Gmail. Jedyną niedogodnością jest fakt, że Outlook nie rozpoznał różnych rozmów z tym samym tematem i połączył je w jeden wątek.

Grupowanie wiadomości

Grupowanie Wiadomości
Rys.5. Zarządzanie konwersacjami - Grupowanie Wiadomości w Outlook 2010

Kolejną interesującą funkcjonalnością są listy pogrupowanych wiadomości zaraz pod przeglądanymi wiadomościami. Zawsze, gdy przeglądasz wiadomość wysłaną od dowolnej osoby, Outlook 2010 wyświetla listę innych wiadomości wysłanych od tej osoby. Można również podglądnąć wszystkie załączniki otrzymane od tego kontaktu, oraz spotkania zaplanowane wspólnie. Jest to wspaniała funkcjonalność zarządzania wiadomościami; nawet lepsza niż Widok Konwersacji w Skrzynce odbiorczej.

Polecenia Kontaktów

Polecenia kontaktów
Rys.6. Polecenia kontaktów

Podobają mi się również Szybkie Polecenia Kontaktów. Najeżdżając kursorem na kontakt w wiadomości, pojawi się (np. do Windows Live Messenger) lista Szybkich Poleceń Kontaktu. Można w ten sposób zaplanować spotkanie z daną osobą, dodać ją/jego do własnego Outlooka lub Windows Live Messengera, i tak dalej.

CodeTwo Public Folders

Public Folders
Rys.7. CodeTwo Public Folders w Outlook 2010

Pierwszą wtyczką Outlooka jaką zainstalowałem był oczywiście CodeTwo Public Folders. Zainstalowała się płynnie bez problemów na moim Outlooku 2010 64-bit. Jak dotąd nie zauważyłem żadnych problemów - działa świetnie.

Podsumowując, Outlook 2010 jest tak dobry jak się o nim mówi. Nie chcę przesiadać się z powrotem na Outlooka 2007 - tak jak chciałem wrócić do XP po instalacji Windows Vista. Program uruchamia się szybciej, pracuje szybciej i wyszukuje szybciej niż inne Outlooki, których używałem wcześniej. Jeśli szukasz lepszego Outlooka 2007, zainstaluj Outlook 2010. Poczujesz się trochę niepewny na początku, kiedy uruchomisz go po raz pierwszy, ponieważ jest inny niż wcześniejsze Outlooki. Ale musi być inny - jeśli nie ma zmian, nie ma postępu.© Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.