Microsoft Outlook troubleshooting
DriverBackup! 1.0.3

DriverBackup! 1.0.3

autor L Olejnik 2008-06-12 11:03:00 w Narzędzia
tagi: archiwizacja, backup, DriverBackup, kopia zapasowa

DriverBackup! jest malutką aplikacją  (≈156 KB ) rozpowszechnianą  za darmo (licencja  GNU General Public License (GPL)) służącą do wykonywania kopii zapasowej wszystkich sterowników zainstalowanych w systemie Windows. Narzędzie to jest  szczególnie ważne dla osób chcących dokonać nienadzorowanej instalacji systemu Windows oraz często wykonujących reinstalacje systemu.

Instalacja

Nie potrzeba instalować tej aplikacji. Wystarczy rozpakować archiwum ZIP do folderu i uruchomić program. Występuje w 2 wersjach językowych : angielskiej i włoskiej.

UWAGA!!! DriverBackup!  do poprawnego działania wymaga praw administratora systemu.

Pierwsze kroki

Interfejs programu (Rys.1) jest bardzo przejrzysty i nie sprawia problemu w poruszaniu się po programie. Program podczas uruchomienia kompletuje listę sterowników urządzeń zainstalowanych w systemie operacyjnym.

DriverBackup! 
Rys.1. Interfejs programu DriverBackup!

DriverBackup! umożliwia nam wybieranie poszczególnych sterowników  poprzez odznaczanie i zaznaczaniem nas interesujących. Możemy dodatkowo wyszukać sterowniki dostarczone tylko przez firmę Microsoft lub sterowniki innych producentów (Rys. 2


Rys.2. Wyszukiwanie sterowników innych producentów.

Kiedy już wybraliśmy sterowniki do przeznaczone do wykonania kopii zapasowej, należy wybrać folder w którym mają być zapisane (Rys.3)


Rys.3. Ustalanie folderu do zapisywania kopii driverów.

Ostatnim krokiem po wybraniu folderu docelowego jest kliknięcie przycisku Backup drivers.

UWAGA !!!
Czasami narzędzie to  wyświetla komunikat odnośnie braku pliku MSCOMCTL.OCX – kontrolki odpowiedzialnej za prawidłowe działanie tego programu. Należy pobrać ten plik (można go bezpłatnie pobrać ze strony http://www.ocxdump.com/ ), przekopiować do katalogu x:\windows\system32\ - (gdzie x oznacza literę dysku, na której jest zainstalowany Windows), a następnie kliknąć przycisk Start, wybrać Uruchom, gdzie należy wpisać poniższy tekst i nacisnąć Enter:

regsvr32 \windows\system32\MSCOMCTL.OCX

Po wpisaniu należy uruchomić ponownie komputer.

Przywracanie sterowników odbywa się w bardzo prosty sposób. Należy w menedżerze urządzeń wskazać folder, gdzie znajduje się wcześniej utworzona kopia utworzona przez program DriverBackup!

Wymagania

Aplikacja ta może być uruchomiana na każdym komputerze, na którym zainstalowany jest system Windows 95/98/NT/2000/XP. Wymagana jest również opisana wyżej kontrolka MSCOMCTL.OCX.

UWAGA !!! 
Wersja obsługująca system Windows Vista nazywa się DriverBackup!.NET.
Program nie obsługuje 64-bitowych systemów.

Linki

http://sourceforge.net/projects/drvback/ - Strona domowa programu na serwisie Sourceforge.net

DriverBackup!.NET  - DriverBackup! dla systemu Windows Vista 

Łukasz "pow3r_shell" Olejnik© Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.
wyświetleń: 1545