Microsoft Outlook troubleshooting
Dodawanie i korzystanie z kanałów RSS w Outlooku

Dodawanie i korzystanie z kanałów RSS w Outlooku

autor saymon 2009-06-18 14:35:00 w Microsoft Outlook
tagi: nagłówki, RSS, tag, tagi

RSS (ang. Really Simple Syndication) w języku polskim kryje się pod nazwą "łatwej dystrybucji treści". W skrócie jest to bardzo szybki sposób, dzięki któremu użytkownik może pobierać jednocześnie dowolną ilość nagłówków wiadomości (np. artykułów z portali informacyjnych lub z postów na blogach) oraz kawałków ich treści z wielu stron internetowych. Artykuł ten opisuje jak dodać i korzystać z kanałów RSS w Outlooku 2007.

Dodanie kanału RSS jest bardzo proste. Pierwszym krokiem jest zlokalizowanie folderu RSS Feeds na liście folderów Outlooka. Następnie należy kliknąć na dany folder prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Dodaj nowe źródło danych RSS (rys. 1).

Dodawanie kanałów RSS
Rys. 1. Dodawanie kanałów RSS

W następnym oknie należy wpisać adres RSS strony, która udostępnia kanały RSS. Skąd go wziąć? Większość portali internetowych udostępnia swój adres RSS na stronie głównej lub w łatwo dostępnej lokalizacji. Można również posłużyć się wyszukiwarką internetową, która pomoże nam znaleźć strony będące bazą adresów RSS wielu różnych portali. Dla tego przykładu dodamy źródło RSS dla blogu strony Codetwo.pl. Adres tego źródła RSS będzie wyglądał następująco: http://www.codetwo.com/blog/feed (rys. 2).

Adres RSS
Rys. 2. Wpisywanie adresu RSS

Kolejnym krokiem jest zatwierdzenie dodania tego źródła. Klikamy Tak (rys. 3.)

Potwierdzenie
Rys. 3. Zatwierdzenie dodania źródła RSS do Outlooka.

Po zaakceptowaniu ostatniego okna zostaną automatycznie pobrane nagłówki i fragmenty treści bezpośrednio do Outlooka (rys. 4). Od tej pory nagłówek i link do każdego nowego posta na blogu CodeTwo będzie automatycznie pojawiał się w Outlooku. W ten sposób użytkownik nie musi ładować całej strony ale szybko przefiltrować interesujące go informacje i przeczytać tylko to co go interesuje. Kliknięcie na link Wyświetl artykuł automatycznie otwiera domyślną przeglądarkę i przekierowuje do danego artukułu.

Pobrane nagłówki RSS
Rys. 4. Nagłówki RSS w Outlooku (kliknij, aby powiększyć obrazek)

Istotną rzeczą jest to, że w momencie zaakceptowania źródła RSS (rys. 3) w folderze RSS Feeds automatycznie utworzył się podfolder o nazwie CodeTwo Squad Blog, do którego trafiać będą wszystkie nagłówki z danej strony. Użytkownik może dodać do swojego Outlooka dowolną ilość źródeł RSS, które automatycznie zostaną skatalogowane jako osobne podfoldery folderu głównego RSS Feeds. Dla przykładu dodaliśmy źródła RSS kilku popularnych polskich portali internetowych (rys. 5)


Rys. 5. Przykładowe źródła RSS w Outlooku

Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze dotyczące tego artykułu, napisz na naszym forum.

(c) CodeTwo. Wszelkie prawa zastrzeżone.© Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.