Microsoft Outlook troubleshooting

Przedstawiam poniżej 4 podstawowe kroki naprawy MS Outlooka zanim zdecydyjemy się przeinstalować pakiet Office.

 

  • Sprawdź czy w trybie awaryjnym Outlook się uruchamia. Wywołasz go przytrzymując klawisz [Ctrl]

Następnie wejdź do opcji w sekcję dodatków i powyłączaj wszystkie - zresetuj aplikacje. Nie wykluczone że któraś nie jest kompatybilna z twoją wersją. Zwłaszcza obcojęzyczne dodatki nie honorują naszych ustawień regionalnych: strony kodowej, czy polskich znaków co wpływa na poprawną pracę aplikacji.

 

  • Naprawa pliku bazy. W instalacji MS Office dostarczony jest program naprawczy scanpst.exe, którym można przeskanować bazę plików osobistych Outlook.PST jak i bazę onlinowych kont (jak np IMAP zapisanych w plikach Nazwa_konta.OST). Więcej na ten temat w tym artykule. Przy tej okazji aplikacja naprawcza wykona kopię zapasową, co może sie kiedyś przydać.

 

  • Możesz utworzyć nowy profil Outlooka aby sprawdzić czy ustawienia rejestru nie są uszkodzone. Wykonasz to z panelu sterowania\mail\profile

 

Zanim odpalisz Outlooka przejdź 2 klawisze wyżej i ustaw dane konta. Jeśli tego nie zrobisz Outlook może powielić istniejące ustawienia, czego chcemy uniknąć, ponieważ niepożądane zachowanie naszego klienta pocztowego może być spowodowane błędami w ustawieniach użytkownik. Jeśli Nowy profil nic nie zmieni mozesz go bezpiecznie usunąć.

  

  • O ile pow. kroki nie prowadzą do niczego pozytywnego to pozostaje naprawa Office. Wykonasz ją z panelu sterowania\programy\office\zmień\napraw:

 

Dla niektórych wersji, naprawa może być przeprowadzona on-line.

  • Na końcu zostaje reinstalacja pakietu, do której najlepiej przygotować się uruchamiając Fix deinstalacyjny producenta, a w niektórych przypadkach CCleanera, którym usuniesz pozostałość ustawien oraz wpisy z poprzednich instalacji.
  • Jesli te wszystkie porady nie zdadzą egzaminu to można spróbować odpalić nowy profil urzytkownika systemowego a nastepnie zainstalować pakiet na nim własnie.

  • Brak sukcesu i w tym przypadku potwierdza jedynie zasadność przeinstalowania systemu.

 

p.s. wersja Office 2016 i usługa 365 nie tolerują innych wersji Office zainstalowanych na tym samym systemie. Należy usunąć poprzednie wersje zanim przystąpimy do ich instalacji. Jeśli macie więcej pytań to zapraszam na Forum Ourlook.pl.

 

MVP Shon Oskar – VBATools.pl
Jeśli masz pytania dot. tego artykułu zapraszam na Forum
Skonfiguruj swój pakiet dodatków do Excela, Worda, PowerPointa i Outlooka© Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.